Blog

2023'te takip edilmesi gereken 10 sosyal medya trendi

Markanızın çevrimiçi görünürlüğünü artırmanın yollarını mı arıyorsunuz? 2023'te sosyal medyadaki en sıcak trendleri öğrenmek ister misiniz?
Mentionlytics ekibi sosyal medya trendlerini bu infografikte paylaşıyor.

İşte listeye girenler:

TikTok, diğer önde gelen sosyal medyadan yeni özellikler ve uyarlamalar sunarak hepsi bir arada sosyal mecra olmayı hedefliyor!

Sosyal dinleme vazgeçilmez bir strateji haline geliyor

Müşteriler her saniye sosyal medyada markaları tartışıyor. Oyunun zirvesinde olmak için markalar kullanıcıların duygularını dikkate almak zorunda.

Sosyal medya reklamları

Sosyal medya reklamlarının kişiselleştirme özelliği, markaların mesajlarının hedef kitle tarafından duyulmasını garanti eder. Bu da marka bilinirliğinin, potansiyel müşterilerin ve satışların artması anlamına geliyor.

Artırılmış gerçeklik & sanal gerçeklik

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik pek çok potansiyele sahip ve yakın gelecekte bunlardan bazılarını mutlaka uygulamada göreceğiz. Artırılmış gerçeklik alışveriş deneyimini şimdiden çok daha kolay hale getirdi.

Video uzunluğu arttıkça dikkat süresi azalıyor

Z kuşağının aktif dikkat süresi sadece 1,3 saniyedir. Çok fazla bilgiyi kısa ve kompakt bir şekilde yakalamayı tercih ediyorlar. Kısa ve ilgi çekici videolar onlar için sosyal medyada doğru seçimdir.

Mikro influencer'lar ve makro etkileri

Influencer pazarlaması hızla büyüyor. İlginç bir şekilde, Twitter kullanıcılarının %40'ı bir Influencer'dan gelen Tweet'in doğrudan sonucu olarak çevrimiçi bir şeyler satın alabileceklerini söylüyor!

Alışveriş yapılabilir medya bir sonraki ilgi çekici şey olacak

Aslında sosyal ticaret satışları 2022'de 992 milyar dolar üretti ve bu rakamın 2023'te 1 trilyon 298 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da yaklaşık %23'lük bir büyüme anlamına geliyor.

Müşteri hizmetleri için sosyal medya

Müşteriler yalnızca daha fazla sosyal satın alma yapma eğiliminde olmakla kalmıyor, aynı zamanda sosyal medyayı markayla iletişim kurma, satış öncesi sorgulama yapma ve sorunları çözme aracı olarak kullanma eğiliminde oluyorlar.

Eğlence unsuru için oyunlaştırılmış içerik

İnsanlar tıpkı birbirleriyle etkileşime girmeyi sevdikleri gibi oyun benzeri deneyimleri de severler. Twitter anketleri ve kullanıcıları içeriğe katkıda bulundukları için ödüllendirmek bazı örneklerdir.

Sosyal ses stratejisi

Sosyal ses ölmedi! Linkedln ve Twitter gibi bazı devler çoktan yatırım yaptı ve Rooms ve Podcast'ler gibi bu ses özelliklerinden bazılarını uygulamalarına dahil etti.