Blog

2023'te takip edilmesi gereken 6 Instagram trendi

Instagram Hot
Instagram'da 200 milyondan fazla işletme hesabı var. En son Instagram trendlerinden bazılarını takip ederseniz, dikkat çekecek ve büyümeyi kolaylaştıracak bir Instagram pazarlama stratejisi oluşturabilmeniz gerekir. Bu trendleri kendi kitleniz için nasıl taklit edebileceğinizi keşfetmek için her bir örneğe bakalım.

1. Instagram Reels görsellere göre hala yükselişte

Bu, başlangıcından beri bir trenddi, ancak Instagram Reels hala öncelikli. Instagram uygulamanızı açın ve ilk 10 ila 15 içerik arasında gezinin. Kaydırırken, ortak bir tema fark edebilirsiniz; gönderilerin çoğu Reels'dir.

2. "Add Yours" Hikaye çıkartmaları insanları çekiyor

Hikayelerinize ekleyebileceğiniz çok sayıda etkileşimli çıkartma mevcut, en yenilerinden biri de "Add Yours" çıkartması.
Hikayelerinize sorular, anketler, testler vb. çıkartmalar eklemek, kitlenizin ilgisini çekmenize ve hesabınızla etkileşime girerek geçirdikleri süreyi artırmanıza yardımcı olur. Bu da Hikayelerinizi akışlarında ön sıralarda görme olasılıklarını artırarak işletmenizin akılda kalmasını sağlar.

3. İşbirliğine dayalı gönderilerle ortaklıklar oluşturun

İşbirliğine dayalı gönderiler de giderek daha fazla görmeye başlayacağınız bir diğer büyük trend. Bunun nedeni, Instagram'ın kısa süre önce kullanıcıların bir gönderiye "işbirlikçi davet etmelerine" ve markaları ücretli ortaklıklarda etiketlemelerine, her iki tarafın hesaplarının da görünmesine ve gönderinin her iki işbirlikçinin profilinde yayınlanmasına olanak tanıyan bir özellik yayınlamasıdır.
Bir işbirlikçiyi davet etmek için Instagram gönderinizi yayınlama işlemini gerçekleştirdikten sonra Kişileri etiketle seçeneğine dokunacaksınız. Aşağıda bir etiket ekleyebileceğiniz (Instagram'da her zaman yaptığınız gibi) veya bir iş ortağı davet edebileceğiniz bu pencerenin açıldığını göreceksiniz.

5. Ücretli tanıtım artıyor

Sosyal medya platformlarının popülerliği arttıkça ve kullanıcı tabanları büyüdükçe, kullanıcılarına en iyi şekilde hizmet verecek algoritmalara duyulan ihtiyaç da artıyor. Ve içeriğinizin kime sunulacağına bir algoritma karar verdiğinde, erişimde bir düşüş görebilirsiniz. Bu nedenle, Instagram ücretli promosyonları 2023'te büyüyen bir trend oldu.
İlk 10 ila 20 gönderiyi görmek için aşağı kaydırdığımız ilk trenddeki alıştırmamıza geri dönelim. Akışınız benimki gibiyse yaklaşık 9 Reels, altı normal gönderi ve 5 sponsorlu gönderi gördünüz. Bu da akışınızın yaklaşık %25'inin aşağıdaki gibi ücretli reklamlarla dolu olduğu anlamına geliyor.

6. Karusel gönderilerle kullanıcıların ilgisini çekin

Instagram karusel gönderileri, tek bir gönderide 10 adede kadar fotoğraf ve video içerebilir. Kitlenizle aynı anda daha fazla içerik paylaşmak için birçok farklı şekilde kullanılabilirler. Ayrıca, bir araştırma Instagram karusellerinin platformdaki en ilgi çekici gönderi türü olduğunu ortaya çıkardı.
Eğitici bir slayt gösterisi gibi bir hikaye anlatan karusel gönderileri oluşturun.