Blog

Satış psikolojisi: Alıcıyı etkilemenin 7 yöntemi

Digital Marketing Reklam
Ürününüzün satın alınmasını etkilemenin üç yolu vardır:
– ekonomik faydalar sunmak
– pazarlama hilelerini kullanma
– kişisel bir marka aracılığıyla

Ekonomik faydalar şunları içerir:

İstek üzerine indirim

Bazen insanlar indirimin fazla tahmin edilen bir başlangıç ​​fiyatı ve düşük kalitenin bir işareti olduğunu düşünür. Bu nedenle, indirimi yalnızca istenirse söyleyin. Dahası, bir kişi indirim isterse ve alırsa, bu kişiye kendisini özel hissettirir. İpucu: Genellikle indirim yapmadığınız, ancak bir istisna yaptığınız zaman, şirketinize müşteri bağlılığını artıracaktır.

Örnek: “”sorduğunuz şeyi anlıyorum, normalde müşterilerimize indirim yapmıyoruz fakat bu seferlik size bu indirimi vermek istiyorum””

Denemek için fırsat

İnsan ruhu, daha önce test edilmiş ve beğenilmiş olanlara hızla bağlanır. Tüm test sürüşü programları buna dayanmaktadır ve bu sadece otomobiller için geçerli değildir.

Perakendecilikte, örnekleyiciler, tadımlar ve serbest sınıflar benzer bir işlevi yerine getirir.
Örnek: X-fit fitness kulübü ağı ücretsiz deneme egzersizi sunar.

İpucu: müşteriden ürünü denedikten sonra geri bildirim yapmasını isteyin. Bu satın almak için teşvik eder ve size bir tavsiye tabanı verecektir.

Avantajlı analog

Bir kişi satın almaktan şüphe ederse, ona benzer bir ürün sunun, ancak biraz daha ucuzdur. Bu onu sadece para kazanmak yerine yardım etmek istediğinize ikna edecektir.

Sonuç şudur: Bir kişi sadece yakın insanlar uğruna bir şey kaybetmeye hazırdır ve malların teklifi daha ucuzdur, ona yakın bir kişi olarak kendisine göre kaybı olarak algılar. Bu güven oluşturmaya yardımcı olur.

İpucu: analogu daha pahalı, ancak ek bonuslarla sunabilirsiniz. Ve alıcıya benzer özelliklere sahip bir ürün sunabilirsiniz, ancak daha az bilinen bir marka, sırasıyla daha ucuzdur.

Garanti / Teminat

Kişi harcadığı paranın iade edebileceğini biliyor olmalıdır, Kafasında “ya param iade edilmezse” korkusu yaşamalıdır. Ürünü beğenmeyebilir, ürün yanlış ve ya kırık gelmiş olabilir. Bu durumda para iadesi yapılırsa kişi satuın almaya daha da istekli olacaktır.

Kişisel bir marka aracılığıyla

Özel bir ürünü tavsiye ettiğinizde, bir analog sunduğunuzda, güven uyandırmak istediğinizde, mutlaka empati yöntemini kullanın.

Örnek: “Aynı fiyata ancak daha iyi işlevselliğe sahip bir ürünümüz var”, “Bu ürün daha güvenilir, hiçbir zaman geri dönüşü olmadı”.

Satmak için değil, güçlü yönlerini mümkün olduğunca açıkça ifade etmek amacıyla üründen bahsedin. Bu, bir kişi üzerindeki baskıyı ortadan kaldırır ve insanlar bilgiyi daha iyi algılar ve kararları daha kolay alır. Bu yöntem, doğrudan satış için de uygundur.

Örnek: “Bu ürünün güçlü yönleri …”, “Birkaçını karşılaştıralım ve size en uygun olanı seçelim.”

Pazarlamanın püf noktaları:

Renk uyumu

Bir hesabın veya web sitesinin görsel tasarımı, satış başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Örneğin, bej güven yaratır, parlak kırmızılar ve sarılar iştah açar ve siyah, saygınlığa işaret eder.
İpucu: Tasarımda renklerin kullanımı işletmenizle eşleşirse daha başarılı olacaktır.

Büyük butonlar

Herkesin doğasında, hayatı basitleştirmek olduğu için hiç kimse sitenizde “Satın Al” düğmesini aramayacaktır. Bu nedenle butonları belirgin ve büyük bir yere yerleştirin. Ek olarak, satın alma butonlarının sık olmasının psikolojik bir etkisi vardır, kişi bir ürünün satın alınması gerektiği fikrine alışır, bu nedenle satın alması daha da kolaylaşır.

Benzersizliğe vurgu

Bazı insanlar öne çıkmak, toplumdan kopmak, örneğin sınırlı ürün satın almak ister. İpucu: Orta seviye segmentte ürün yapıyorsanız, bu tekniği el yapımı veya sınırlı sayıda üretilen ürünlerle kullanabilirsiniz.

Hayırseverlik

Her insan iyi olmak ve iyi işlere dahil olmak ister. Maliyetinin bir kısmı hayır kurumlarına gidecek olan belirli bir ürünü satın alma çağrıları buna dayanmaktadır.

İpucu: Daha fazla duygusal etkileşim için, bağış toplama etkinliğinin amaçlandığı afişler kullanabilirsiniz.

Unutulmaması gereken en önemli şey, her şeyin pazarlama, hizmet ve kaliteli bir ürünle başladığıdır. Bu 3 bileşen% 100 çalıştığında, tüketicilerin bilincini etkileme tekniklerini kullanın.