Blog

Microsoft yeni Bing özellikleriyle yapay zekanın gücünü ikiye katlıyor.

Hot
Microsoft, Bing'in genişlemesinin bir sonraki aşamasına geçiyor. Ve - sürpriz değil - büyük ölçüde yapay zeka etrafında dönüyor.

Bu hafta New York'ta düzenlenen bir ön izleme etkinliğinde, aralarında CVP ve tüketici pazarlama müdürü Yusuf Mehdi'nin de bulunduğu Microsoft yöneticileri, bu muhabirin de aralarında bulunduğu basın mensuplarına önümüzdeki birkaç gün, hafta ve ay içinde Bing'e eklenecek çeşitli özellikleri tanıttı.

Tekerleği yeniden icat etmekten çok, Microsoft'un son üç ay içinde Bing deneyimine enjekte ettiklerinin üzerine inşa ediyorlar. Microsoft, OpenAI'nin GPT-4 ve DALL-E 2 modelleriyle desteklenen yapay zeka destekli sohbet robotu Bing Chat'in lansmanından bu yana, günlük aktif kullanıcı sayısı 100 milyonu aşan Bing ziyaretçilerinin yarım milyardan fazla sohbete katıldığını ve 200 milyondan fazla görüntü oluşturduğunu söylüyor.

İleriye baktığımızda, Bing Chat'teki daha fazla resim ve grafik merkezli yanıtlar sayesinde Bing daha görsel hale gelecek. Ayrıca, kullanıcıların Bing Chat geçmişlerini dışa aktarmalarına ve üçüncü taraf eklentilerden içerik almalarına olanak tanıyan özelliklerle daha kişisel hale gelecek (bunlara daha sonra değineceğiz). Ayrıca, en azından Bing Chat'in sorulara görseller bağlamında yanıt verebilmesi anlamında, çok modluluğu benimseyecek.

Mehdi hazırladığı konuşmada, "Arama faaliyetinin dönüşümüne başladığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz," dedi. "Bize göre bugün, bu 'arama misyonunun' yeni neslinin başlangıcı olacak."

Open, and visual

Bugün itibariyle, Bing Chat'li yeni Bing artık bekleme listesi olmadan kullanılabilir. Herkes bir Microsoft Hesabı ile oturum açarak deneyebilir.

Birkaç ay önce başlatılan deneyim aşağı yukarı aynı. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, Bing Chat yakında görüntülerle yanıt verecek - en azından mantıklı olduğu yerlerde. Soruların yanıtlarına (örneğin "Machu Picchu nerede?"), standart Bing arama akışında olduğu gibi, ancak kart benzeri bir arayüzde yoğunlaştırılmış olarak, varsa ilgili resimler eşlik edecek.
Etkinlikteki bir demoda, bir konuşmacı "Saguaro kaktüsü çiçek yetiştirir mi?" sorusunu yazdı ve Bing Chat söz konusu kaktüsün görüntüsüyle birlikte bir paragraf uzunluğunda bir yanıt getirdi. Benim için bu, Google Arama'daki "bilgi panellerini" çağrıştırdı.

Productivity emergent

Görsel cephedeki bir başka yeni özellikte, Bing Chat doğru istem ve verilerle beslendiğinde çizelgeler ve grafikler oluşturabilecek. Önceden, "Brezilya'nın en kalabalık şehirleri hangileridir?" gibi bir soru sorulduğunda basit bir sonuç listesi çıkıyordu. Ancak yakın gelecekteki bir önizlemede, Bing Chat bu sonuçları görsel olarak ve kullanıcının seçtiği grafik türünde sunacak.
Önümüzdeki haftalarda Bing Image Creator - Microsoft'un DALL-E 2 tarafından desteklenen metin istemlerinden görseller oluşturabilen aracı - İngilizce dışında daha fazla dili anlayacak (toplam 100'den fazla). İngilizce'de olduğu gibi, kullanıcılar oluşturdukları görselleri takip eden komutlarla geliştirebilecekler (örneğin, "Bir tavşan resmi oluştur" ve ardından "şimdi kürkü pembe yap").

New chat features

Bing Chat'e gelen tek şey çok modluluk ve yeni görsel özellikler değil.

Yakında Bing Chat, kullanıcıların sohbet geçmişlerini saklayarak, kaldıkları yerden devam etmelerini ve istediklerinde önceki sohbetlere dönmelerini sağlayacak. Bu, OpenAI'nin kısa süre önce ChatGPT'ye getirdiği, sohbetlerin bir listesini ve botun bu sohbetlerin her birine verdiği yanıtları gösteren sohbet geçmişi özelliğine benzer bir deneyim.

Sohbet geçmişi özelliğinin tam olarak ne kadar süreyle saklanacağı gibi ayrıntılar henüz netleşmedi. Ancak Microsoft, Avrupa Birliği hükümetlerinin ChatGPT'ye yönelttiği eleştirileri dikkate alarak, kullanıcıların geçmişlerini istedikleri zaman silebileceklerini söylüyor.
Bing Chat ayrıca kullanıcıların konuşmaları sosyal medyada veya bir Word belgesinde paylaşmalarına olanak tanıyan dışa aktarma ve paylaşma işlevleri de kazanacak. Microsoft'un web deneyimleri ekibinde iş ortağı GM olan Dena Saunders, TechCrunch'a Bing Chat aracılığıyla oluşturulan grafikler ve resimler için daha sağlam bir kopyalama ve yapıştırma sisteminin üzerinde çalışıldığını ancak henüz önizlemede olmadığını söyledi.

Bing Chat için belki de en dönüştürücü eklenti eklentilerdir. OpenTable ve Wolfram Alpha gibi iş ortaklarının sunduğu eklentiler, Bing Chat'in yapabileceklerini büyük ölçüde genişletiyor; örneğin kullanıcıların rezervasyon yaptırmalarına veya görselleştirmeler oluşturmalarına ve zorlu bilim ve matematik sorularına yanıt almalarına yardımcı oluyor.

Sohbet geçmişi gibi, henüz canlı olmayan eklentiler işlevi de çok ön aşamalarda. Eklenti pazarından söz etmek mümkün değil; eklentiler Bing Chat web arayüzünden açılıp kapatılabiliyor.

Edge, refreshed

Bing Chat elbette web'in yanı sıra Edge üzerinden de kullanılabiliyor. Ve Edge, Bing Chat ile birlikte yeni bir kat boya alıyor.

İlk olarak Şubat ayında ön gösterimi yapılan yeni ve geliştirilmiş Edge, Microsoft'un Windows 11 tasarım felsefesine uygun olarak yuvarlatılmış köşelere sahip. Tarayıcıdaki öğeler artık bir Microsoft sözcüsünün deyimiyle daha "kapsayıcı" ve Microsoft Hesabı görüntüsünün merkezin soluna taşınması gibi ince ayarlar var.

Edge'in Bing Chat destekli aracı olan ve temel bir komutla (örneğin "köpeğimin doğum günü partisi için bir davetiye yaz") e-posta ve daha fazlasını yazabilen Compose'da yeni bir seçenek, kullanıcıların oluşturulan metnin uzunluğunu, ifadesini ve tonunu neredeyse istedikleri her şeye göre ayarlamasına olanak tanıyor. İstediğiniz tonu yazın, Bing Chat buna uygun bir mesaj yazacaktır - Bird, "nefret dolu" veya "ırkçı" gibi açıkça sorunlu tonların kullanılmasını önlemek için filtrelerin mevcut olduğunu söylüyor.

Compose'dan çok daha ilgi çekici olan şey ise - en azından benim için - Edge'de belirli Bing Chat istemlerini otomasyonlara çeviren eylemler.

Edge kenar çubuğundaki Bing Chat'e "şifrelerimi başka bir tarayıcıdan getir" gibi bir komut yazıldığında Edge'in tarama verileri ayarları sayfası açılırken, "The Devil Wears Prada' oynat" komutu Vudu ve (tahmin edilebileceği gibi) Microsoft Store dahil olmak üzere yayın seçeneklerinin bir listesini çıkarıyor. Tarama sekmelerini otomatik olarak düzenleyen ve renk koordinatlarını belirleyen bir eylem bile var.
Eylemler şu anda ilkel bir aşamada. Ancak Microsoft'un burada nereye gittiği açık. Eylemlerin Edge'in ötesine geçerek Office 365 gibi diğer Microsoft ürünlerine ve belki de bir gün tüm Windows masaüstüne ulaşacağı düşünülüyor.

Saunders bunun oyunun sonu olduğunu doğrulamadı ya da reddetmedi. Microsoft'un yaklaşan geliştirici konferansına atıfta bulunarak bana "Microsoft Build için bizi izlemeye devam edin" dedi.
Kaynak: https://tcrn.ch/3Lvl7qU