Blog

Instagram’daki güzellik sayfaların yaptığı 7 temel hata. Ne yapmamalıyız?

Digital Instagram İstatistikler Marketing
Bu makale, Instagram’daki güzellik sayfalarının reklam ve tanıtımı üzerine yapılan en temel hataları, detaylı bir şekilde konu almaktadır. Takipçilerinizi ve hedef kitlenizi kaybetmemek için nelerden uzak durmalısınız, size anlatacağız…


Hangi tarz paylaşımlar Instagram hesabınıza karşı olan izlenimleri kötü etkiler ve hesabınızın tanıtımında başarıya ulaşmanıza engel olur?Hepsini bu makalede sizlere anlatacağız. 
Çelişkili bir durum, ama güzellik endüstrisi feedlerimizdeki çirkinliğin en temel sebebi haline geldi. Güzellik salonları, dişçiler ve estetik cerrahları müşterilerini güzelleştirebiliyorlar ancak kendi instagram hesapları için aynı şeyi söyleyemeyiz. Biz, sosyal medyadaki erişim ağınızı ve müşteri takipçilerinizi kaybetmemeniz için hemen harekete geçiyor ve bu makalede, hangi postları yayımlamanız ve hangilerini arşivde bırakmanız gerektiği konusunu ele alıyoruz.

Kullanıcıların Instagram’a karşı olan ilgisi, pratik olarak Tinder’e geçti. İstatistiklere göre, kullanıcı, hesabınıza ilk girdiğinde profilinize bakmak için ortalama 3 dk. vakit harcıyor. İlk bakışta hoşuna giden bir şey olmazsa sayfadan ayrılıyor. 

Feedlerde de aynen bu şekilde oluyor. İnsanlar, güzel ve akılda kalıcı paylaşımlara odaklanmak için, gözüne hoş görünmeyen ve itici paylaşımları hemen geçiyor.Düşünün ki, kırık bir diş ya da temizlik sonrası tahriş olmuş bir cilt fotoğrafı paylaştınız, sizce kaç görüntüleme alırsınız? Kullanıcıların, sizin ne yenilikçi metotlarınızı ne de mükemmel indirimlerinizi okumaya vakti var. 

Bu nedenle, daha fiyatlarınızı duyurmaya gelmeden, önceliğiniz müşterinizi kaçırmamak olmalı

HATA 1 – Kan ve Et

Görünen o ki, diş hekimleri ve güzellik uzmanları yıllar süren çalışma hayatları boyunca, zamanla mesleki bir deformasyona uğruyorlar. Aksi takdirde yaptıkları işi anlamak için böyle ürkütücü fotoğraflar paylaşmaya olan saplantılı tutkuları nasıl izah edilebilir ki? 


Özellikle bu tür resimlere bakınca insanın ensesinden soğuk terler dökülüyor. Bu tarz paylaşımları en iyi ihtimalle kullanıcı bakmadan geçiyor ya da daha kötü bir ihtimal bu kabusa maruz kalmamak için takipten çıkıyor. Ayrıca, böyle bir kasap estetiği görüntüsünü paylaşmanın hiçbir faydası yok. Çünkü fotoğraf, yapılan işle alakalı kullanıcıya hiçbir bilgi sunmuyor. 
Kan içerikli ya da tahriş olmuş bir yüzün bulunduğu görsellerin erişim alanı için, Instagram’ın kendisi bile bir sınırlama getirebilir. Algoritmalar artık uzun süredir fotoğrafta ne olduğunu tespit edebiliyor. Bu nedenle, bu tür görsellerin kişisel paylaşımları, komple hesabın erişim alanını kesintiye uğratabilir.Buna ek olarak, zaten birçok müşteri diş hekimine gitmekten ya da bir operasyon geçirmekten korkuyor. Bu tür resimlerle onların bu fobisini daha da artırmayın. En basit tavsiyemiz, bu tarz fotoğraflardan kaçınmanızdır. Her zaman için yaptığınız işin öncesini ve sonrasını anlatan doğru çekimler yapabilir ve işinizin etkileyici sonuçlarını gösterebilirsiniz ( makalede bu konulara da yer vereceğiz). Ancak işin yapım sürecini illa ki göstermek istiyorsanız, aşağıdaki görselleri örnek olarak alabilirsiniz. Bu resimlerde her şey oldukça grafiksel, kan ya da rahatsız edici sıvılar yok. 

İşin yapımını gerçekten göstermek istiyor ve hoş görünmemesine rağmen görsellerinizi illa ki paylaşmak istiyorsanız, onları galerinizde saklayın. İlk fotoğraf olarak nihai sonucu gösteren görseli paylaşın ve üzerine yapılan işlemin sürecini gösteren fotoğrafların galeride.

HATA 2: Erken çekilmiş ‘ Sonra’ fotoğrafı

En yaygın hata, işlem sonrasının gösterileceği fotoğrafın biraz erken çekilmesidir. Operasyondan sonra cildin aldığı tahriş henüz düzelmemişse, cilt üzerinde yoğun şişlikler, kızarıklar, nemlendirici maddelerden dolayı ışıltılar vb… bulunur. Operasyondan dolayı cilt üzerinde sarı-mavi çürükler kalır. Mesela aşağıdaki resimde kanı bile temizlememişler. Elbette, sonuç biraz da olsa fotoğrafta görünüyor, ancak resim yapılan işleme karşı olan korkuyu artırıyor. 


Birçok müşteri, elleriniz sayesinde bir kazdan kelebeğe dönüşmeyi hayal ediyor. Bu nedenle, sonuç resimlerinde, müşterinin tam da ulaşmak istediği neticeyi göstermelisiniz. 

Her halükarda, operasyon sonrası müşterinizi hemen odanızdan kovmuyorsunuz. Onun kendine gelmesi ve kızarıklıklarının biraz iyileşmesi için zaman verin. Yapılan işlem, yüz temizliği ya da operasyon gibi tahrişleri geç iyileşen bir işlemse, sonuç fotoğrafını müşteri kontrole geldiği zaman çekin. Manikür uzmanlarına ayrı bir tavsiyem var; müşterinin parmaklarını yumuşatmak için jambon gibi yağlar kullanmayın. Fotoğrafta çok çirkin görünüyor. 

İşte, ‘ Sonra ’ fotoğrafının doğru zamanda çekildiği ve ilgi çekici göründüğü bir kaç örnek resim. Hiçbir tahriş, kan ve şişme yok!

HATA 3: ‘ Önce – Sonra ’ yakın çekim fotoğraflar

Bu günahı özellikle sık sık dişçiler işler, ancak güzellik uzmanları da katkıda bulunmayı sever. Uyguladığınız işlemin sonucunu maksimum düzeyde göstermek istediğinizi anlıyoruz, ancak neden her fotoğraf, göze hiç hoş görünmeyen bir görüntü formatında?  
Sonuç fotoğrafı, aynı aşağıda gösterildiği gibi, tam bir estetik anlayışıyla çekilmelidir. Müşterinin ağzının derinliklerinde bir yerde problem olduğunu anlıyorsanız ilk sıradaki fotoğraflardan birine bakın.Orada net bir şekilde gösteriliyor. Oldukça klasik kırpma yöntemlerini kullanabilirsiniz. Şablonlar kullanmayı deneyin. Neyse ki, artık bir çok program var ve bunlar üzerinden bir fotoğraf ya da baskı verip onu hoş bir görüntü olarak geri alabiliyorsunuz. Mesela www.canva.com

HATA 4: Kırpmalar ve Kamera açıları

Kullanıcılar artık feedlerde kesilmiş göz/dudak/deri parçları görmekten yoruldu. Tabii ki siz onların dikkatini özellikle yapılan işin sonucuna çekmek istiyorsunuz ancak o zaman tüm portreyi tamamen kadraja almalısınız. Bazen, fotoğrafı kırpmakla o kadar çok uğraşıyorlar ki resimde ne olduğunu anlayamıyorsunuz. Mesela alttaki resimde uzman, vücudun hangi bölümüne ve hangi işlemi uyguladığını göstermiş olabilir, tahmin edin:

Mesela burada müşterinin yüzünü tamamiyle çekmişler. Hem yapılan işlem anlaşılıyor hem de fotoğraf güzel bir görsel oluşturmuş. Feedlerinize bu şekilde portre fotoğrafı koyarsanız, kesinlikle faydasını görürsünüz. 

HATA 5: Ölü renkler ve rötuşsuz fotoğraflar

İnsan yüzünün fotoğraflarını çekerken, soğuk renkler kullanmayın. Mavi ve yeşil gölgendirmeler cilde sağlıksız bir görünüm veriyor ve hastaymış gibi solgun gösteriyor. Müşterilerin güzellik salonuna gitmelerinin amacı bu şekilde görünmek değil. İşte, karşılaştırmanız için soğuk ve sıcak tonlarda gölgelendirilmiş iki fotoğraf ! Aynı alan, aynı açı ama farka bakın!Fotoğraf üzerinde sıcak gölgelendirme elde etmenin iki yolu vardır. Fotoğraf çekimi için sıcak renkli ışık satın alabilirsiniz ( yuvarlak fotoğraf lambaları tam olarak uygun olur ) ya da fotoğraf düzenleyicinize sıcak tonlar ekleyebilirsiniz. Bunun için Lightroom, VSCO, Facetune и Snapseed programlarını kullanabilirsiniz. 

Rötuştan bahsetmişken; Rötuş, yüzün ayrı ayrı kısımlarının gösterilmesinde ya da yakın portre çekimlerinde makro çekim açısından çok önemlidir. Kendinize ve müşterinize bir iyilik yapın ve 10 saniye içinde Facetune ve Snapseed uygulamalı tüm resimlerinizi kaldırın, cildin en kusursuz göründüğü fotoğraflar olsa bile…Yapılan işe dikkat çekmek ve fotoğrafınıza karşı izlenimleri iyileştirmek için bu faydalı olacaktır.

Rastgele rötuşsuz bir fotoğraf çektik ve düzenlemek için toplam 5 dk. harcadık. Acele ile ve hızlıca yapılmasına rağmen rötuş, açıkça dudakların görünümünü iyileştirdi.

HATA 6: Sıkıcı feedler

En başta belirttiğimiz, makalenin asıl önemli vurgusunu hatırlayalım ; Yeni bir kullanıcı çekmek için toplam 3 saniyeniz var ! Şartlar böyleyken, sadece bir ayak ya da dudaktan oluşan monoton fotoğraflar paylaşmamalısınız. İçeriğinizi çeşitlendirin, sadece yaptığınız işlemin sonucunu değil, kullandığınız materyalleri ve araçları da resimlendirin. 

Konulu çekime bir kez zaman harcarsanız, sizi bir kaç ay idare edecek estetik içerikleri elde edebilirsiniz. İşte, sıradan eşyaların nasıl eğlenceli bir şekilde çekilebileceğine dair birkaç örnek: 
Bu, müşterilerinize kullandığınız materyaller ve teknolojiler hakkında bilgi vermeniz için mükemmel bir yöntemdir. Güzellik sektöründeki rekabet artık çok sıkı, bu nedenle uzmanı olduğunuz işi vurgulamalısınız. Profesyonel olarak neyi, nasıl yaptığınızı anlatırsanız daha fazla güven kazanırsınız ve bu, diğer rakiplerinizden öne çıkmanıza yardımcı olur.

HATA 7: Özgün bir stilin olmaması

Şimdilerde, en önemli gelir getiren faktörlerden biri ‘ Tanınma ve Tek olma’. Instagram’da milyonlarca güzellik uzmanı, estetisyen ve güzellik salonu hesabı var. Kullanıcı, özellikle neden sizi tercih etmeli? Sadece içerik ile değil görsellikle de rakiplerinizden önde olmalısınız.   

İşte, renk gamının mükemmel bir şekilde yansıtıldığı bir profil örneği. Yanındaki ise her fotoğrafta yeni bir filtrenin kullanıldığı başka bir profil. Hangisi daha çok hoşunuza gitti?
Sonuç olarak, uzmanlara kendi profillerine her zaman kullanıcı gözüyle bakmalarını tavsiye ediyoruz. Kan, şişlik gibi hoş olmayan detaylarla kullanıcıları korkutmayın. Müşterinizin özgüvenini koruyun, fotoğraf çekimi için sıcak bir filtre kullanın ve resmi düzenlemek için birkaç dakikanızı ayırın. Bu adımlar önemli ölçüde erişim ağınızı genişletir ve daha da önemlisi ziyaretçinin müşteriye dönüşmesine yardımcı olur. 

Çok açılı, konulu ve güzel çekimleri, özgün bir tarzı olan feedler birçok kullanıcının dikkatini çekiyor. Sıraladığımız bu yedi hatadan kaçınarak ve verdiğimiz tavsiyeleri uygulayarak Instagram hesabınızı daha estetik ve etkileyici bir hale getirebilirsiniz.