Blog

Virüs etkisi yaratacak bir video nasıl oluşturulur?

Marketing Reklam
Size karşı dürüst olacağım! Hiç kimse kendi kendine bomba yaratacak bir materyal hazırlamayı tam olarak bilmiyor. Yayınlanır yayınlanmaz çok hızlı bir şekilde tepki alacağınız bir video şeması ya da tutarlı bir teknoloji yok. Bazı genel kurallar var ancak onlar da her zaman doğru işlemiyor. 

Biz de kendi işimiz için, sosyal ağlarda viral pazarlama başlatmak üzere ilginç bir şeyler hazırlamayı düşündük. 

Ama her zaman sonraya erteledik, çünkü şu gerçeği anladık ; bir virüs etkisi yaratmak için,bir değil, iki değil, en az üç kere adım atmalısınız. ( aslında üç bile az )

Adım 1 – hedef

Bir video oluşturmadan önce, bu reklamdan nasıl bir sonuç almak istediğinizi kesin bir şekilde belirlemelisiniz. İmaj yükseltme işine çok girmemenizi ve bunu büyük firmalara bırakmanızı öneririm.

Sizin para kazanmaya ihtiyacınız var. Bu yüzden nasıl bir hedef kitleye yönelmeniz gerektiğini iyi belirlemeniz lazım. Her kitlenin farklı bağlanma noktaları var.

Adım 2 – Videoyu yapacak kişi

Video hazırlamak için, temelde birbirinden farklı iki yol izleyebilirsiniz, 
1.Kendi çabanızla.
2. Bu işten anlayan kişilerin yardımıyla.

Eğer pazarlama işlerinden çok anlamıyorsanız, size şahsi tavsiyem bu işlere hiç girmemenizdir. Bu işi reklam ajanslarına bırakın. Ancak bunun için hatrı sayılır bir maliyet ödemeye hazır olun. Ayrıca sonuç alamama ihtimaliniz de var.

Adım 3 – hazırlık 

En zor aşamadır, çünkü her şey doğrudan bu etaba bağlı. Arabanızı ne kadar iyi yaparsanız, o kadar uzağa gider. Ve aslında yapım aşamasında uzağa gidip gitmeyeceği belirsizdir. Bu yüzden bir ön çalışma yapmanız gerekir:
 • Senaryo. İnsanların kalıplarını kıracak ve onlarda hangi hisleri uyandırmak istiyorsanız o duyguları harekete geçirecek bir senaryo olmalı. 
 • Video çekim türü. Amatör ya da profesyonel farketmez. Her ikisi de işe yarar.
 • Parodi imkani. İnsanların kendilerinden bir şeyler katmaları ve kendi doğaçlamalarında kullanmaları için faydalı olur. 
 • Bütçe. Büyük, orta ve küçük bütçeler… Bütçe, yapmak istediğinin eylemlere göre değişkenlik gösterir. 
 • Karakterler. Sıradan insanlar, profesyonel oyuncular, show dünyasından insanlar ya da tüm hayvanlar olabilir.
 • Hatırlatmalar. Videoda kendinizden bahsetmeyi unutmayın, ancak abartmayın. Ne kadar az göze çarparsanız o kadar fazla kişi tarafından videonuz paylaşılır. 

Adım 4 – Reklamı uygulama

Her şeyin net, açık ve hatasız olması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Burada daha çok kavramsal içerikler üzerine konuştuğumuz için rutinlerle siz kendiniz başa çıkabilirsiniz.
İşte size reklamı uygularken aklınızda tutmanız gereken bir kaç püf noktası:  
 • Sürekli kamera açılarını ve görüntüleri değiştirin. 10-15 saniyeden daha az olmasın. 
 • Video süresi çok uzun olmasın. Ne kadar uzun olursa, izleyiciyi ekran başında tutmak o kadar zor olur. 
 • Dikkat çekmek videodaki birinci önceliğiniz olsun. Hedef kitlenizi yakalayacak bir entrika uydurun. 
 • İster amatör iste profesyonel çekim olsun ses yüksek olmalıdır. 
 • İlave efektler (video ve ses). İlgiyi yüksek tutmak adına olumlu bir etkisi olacaktır.

Adım 5 – Tanıtım

Video oluşturmak, onu yaymak kadar maliyetli değildir. Videonuzun virüs gibi yayılması için yapmanız gereken tek şeyin, onu Youtube’ta yayımlamak olduğu dedikodudan başka bir şey değildir. 

İnternette viral bir reklam oluşturmak için çok fazla çaba ve para harcamalısınız. Biz buna bir ‘dalga başlatmak’ diyoruz.

Bir ücretli görüntülemeye karşılık 10 ya da daha fazla ücretsiz görüntüleme alındıysa, bu video için virüs etkisi yaratmış denilebilir.. 

Eğer sizin videonuz da bu şekilde ise virüs etkisinden bahsedebiliriz. Viral reklam için tanıtım yapabileceğiniz kanalların listesi ise oldukça fazladır :
 • Blog sayfaları;
 • Sosyal ağ hesapları;
 • İnternet toplulukları;
 • Video paylaşılan siteler; 

İşinizi kolaylaştırmak için, internette rahatlıkla bulabileceğiniz herhangi bir viral pazarlama servisini kullanabilirsiniz.

Bu servisler şu şekilde çalışır; tüm materyallerinizi alır ve çok sayıda sitede sizin için yayılmasını sağlar. Ücretlendirme ise görüntüleme başına yapılır. 

Adım 6 – Hatalar üzerinde çalışma

Ben hala, viral bir reklamı ilk kez yapmanın çok zor olduğunu düşünüyorum. Eğer bunu başardıysanız bu daha çok tesadüfen olmuştur. Ancak bir umut ve ışık olduğu sürece pes etmemelisiniz. En nihayetinde, tüm detayları doğru bir şekilde yaptıysanız, bu çabalarınız meyve verecektir.