Blog

Youtube videolarını TOP’a çıkarmak

Digital Marketing YouTube
Youtube, insanların videolarını paylaştığı ve aynı şekilde ihtiyaç duyduğu video materyallerini aradığı bir servistir. Anlaşılacağı üzere, bu servisin, aradığınız videolara uygun videoları karşınıza çıkarmak ve yayımlamak için kendine özgü bir sistemi var. Muhtemelen yazılımcılar da dahil hiç kimse bu sistemin nasıl çalıştığını tamamiyle bilmiyor. 

Ancak bu sistemi komple bilmek de gerekli değil. Sadece, video yayımlamak, yayından kaldırmak ya da tanıtımını yapmak için Youtube TOP’ın temel esaslarını bilmeniz yeterli. Kısaca anlatmak gerekirse bu esaslar şöyledir: 

 • Video adının aranan kelimeyle eşleşmesi ;
 • Video açıklamasının aranan kelimeyle eşleşmesi ;
 • Videonun beğeni, yorum almış ve paylaşılmış olması;
 • İnsanların videoyu izliyor olması. 

Dediğim gibi bunlar kısa anlatımlardır. Konunun özünü bilmeden, uzun açıklamalar yapmanın bu yazı için bilgilendirici olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 

1 Etap – Anahtar kelime seçimi 

Olimpos dağının tepesine hangi anahtar kelimeyi kullanarak çıkacağız, önce bunu belirleyelim. Anahtar kelime, kullanıcıların ihtiyaçları olan bilgiye ulaşmak için arama yaparken kullandıkları kelimedir. 

Ne yapmak gerekiyor: 
 1. En kolay ödeme yapan ve alışverişe en yatkın müşterilerin sizi nasıl arayacaklarına yönelik kafanızda bir anahtar kelime listesi yapın. 
 2. Bu listeyi aranan kelimelere göre kontrol edelim.
 3. Görüntülenme sayısının 10.000’i aşmamasına dikkat edelim.( Daha fazla olabilir, ancak bu durumu zorlaştırır );

2 Etap – Başlık oluşturma ve açıklama yazma

Youtube’a video koymadan önce, dosyayı seçtiğiniz en önemli anahtar kelime ile adlandırmalısınız. Böylelikle dosyanızın hangi adla aranacağını belirlemiş oluyorsunuz. Dosyayı yükledikten sonra, dosya adı otomatik olarak atanır. Başlığın devamında: 

1. Anahtar kelime ile beraber aranan tüm diğer kelimeleri yazabilirsiniz;
2. En yakın kelimeyi yazabilirsiniz;
3. İnsanların merak edip tıklayacağı herhangi bir ilgi çekici kelime de yazabilirsiniz.

Önemli. Youtube’da video adı, anahtar kelime ile başlamalıdır. 

Açıklama 
Youtube’da videoya açıklama ekleyebilirsiniz. Böylelikle insanlar videoda tam olarak ne olduğunu anlayabilir ve izleyip izlemeyeceğine kolayca karar verebilir. İşte bu yüzden biz de ana sayfamıza diğer sosyal medya linklerimizi ekliyoruz ve aşağıda belirttiğim kuralları gözeterek açıklamalar yazıyoruz.

 1. Açıklama metni, videonun içeriğini doğru ve ilgi çekici bir şekilde anlatmalı. 
 2. 5 cümleden kısa olmamalı.
 3. Videonun adı açıklama metni içinde birebir olarak 2 defa tekrarlanmalı.(herhangi bir çekim eki olmadan)
 4. Videonun adı 1 kere kapalı ifadelerle tekrarlanmalı.

3 Etap – görüntülenme sayısı ve yorumlar

Video hazır olduğunda ve siz en nihayetinde yayımlamak için tıkladığınızda,ilk 24 saat içinde acilen görüntülenmelerde bir kuantum sıçraması yapmalısınız. Ne kadar hızlı ve yoğun bir tepki olursa o kadar iyidir. 

Önemli. Görüntülenme sayıları gerçek olmalıdır, sahte olmamalıdır. Youtube her şeyi takip ediyor. Bu nedenle hile yaparsanız kesinlikle TOP’a giremezsiniz hatta hesabınız bloke edilir.

Yorumlar
Nihai sonucu almadan önceki final aşaması. Bu aşamada farklı bilgisayarlardan, farklı hesaplardan ve tabii ki farklı IP numaralarından yaklaşık 20 yorum bırakmanız gerekiyor. 

Yorumlar çok basit olmamalı, ancak çok değerli de olmamalı. Yorumlar SEOvari ( yönlendirici) olmalıdır. Bilhassa ilk etapta seçilen anahtar kelimeleri içermelidir. 

Bunun yanı sıra yorumlar bu durumda öncelikli olarak insanlar için değil, sistem için yazılıyor. Ancak aniden hem insanlar hem de sistem için yorum yazmaya başlarsanız bu cambazlık olur. 

Sosyal aktiflik
Sonuçların tespiti için, Youtube’a videonuzun sıklıkla izlendiğini, üstelik görüntülenme ve yorum sayısının çok olduğunu göstermelisiniz. Bunu da sosyal aktiflik, bilhassa repostlar aracılığıyla yapabilirsiniz. 

Ne kadar fazla repost varsa o kadar iyidir. Ancak unutmayın ki, ilk 10 dakikada 1000 repost olursa, bu hile olarak algılanır. Bu nedenle her şeyi adım adım yapmak gerekir.

Eğer, sosyal aktiflik konusunda size yardımcı olacak bir sosyal ağınız yoksa,bazı özel servisleri kullanabilirsiniz.Burada, adım adım ve güvenilir bir şekilde her şeyi sizin adınıza yapıyorlar.

Tabii ki her zaman, vaat ettiklerini yerine getirmeyen kişiler çıkar. Bu durumda uzmanların reyting ve yorumlarına bakarak fikir edinmeniz yardımcınız olabilir.