Blog

Instagram'ın sıralama algoritmaları: Yayın Akışı, Hikaye ve Reels

Hot Instagram Marketing
Instagram başkanı Adam Mosseri, Instagram'ın sıralama algoritmalarının nasıl çalıştığına dair yeni bir genel bakış yayınladı. Bu, içerik erişiminizi nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı daha iyi anlamanıza ve IG'nin Yayın Akışında, Hikayelerde ve Reels'de performansı optimize etmenize yardımcı olabilir:
Instagram, insanların uygulamada neleri görüp neleri görmediğini denetleyen tek bir algoritmaya sahip değil. Uygulamanın her bölümü - Yayın Akışı, Hikayeler, Keşfet, Reels, Arama ve daha fazlası - insanların onu nasıl kullandığına göre uyarlanmış kendi algoritmasını kullanıyor. İnsanlar Hikayeler'de en yakın arkadaşlarını arama, Keşfet'i yeni içerik ve içerik oluşturucuları keşfetmek için kullanma ve Reels'de eğlenme eğilimindedir. Uygulamanın bu farklı bölümlerinde her şeyi farklı şekilde sıralıyoruz ve deneyiminizi daha da özelleştirebilmeniz için Yakın Arkadaşlar, Favoriler ve Takip Edenler gibi özellikler ve kontroller ekledik.

Yayın akışı temel sıralama özellikleri şunlardır:

Etkinliğiniz. Beğendiğiniz, paylaştığınız, kaydettiğiniz veya yorum yaptığınız gönderiler, neyle ilgilenebileceğinizi anlamamıza yardımcı olur.
Gönderi hakkında bilgiler. Bunlar hem bir gönderinin ne kadar popüler olduğuna dair sinyallerdir - kaç kişinin beğendiğini ve insanların bir gönderiyi ne kadar hızlı beğendiğini, yorumladığını, paylaştığını ve kaydettiğini düşünün - hem de içeriğin kendisi hakkında, ne zaman gönderildiği ve varsa hangi konumun eklendiği gibi daha sıradan bilgiler.
Gönderiyi yapan kişi hakkında bilgiler. Bu, kişinin sizin için ne kadar ilginç olabileceğini anlamamıza yardımcı olur ve son birkaç hafta içinde insanların o kişiyle kaç kez etkileşime girdiği gibi sinyalleri içerir.
Biriyle etkileşim geçmişiniz. Bu bize, belirli bir kişinin gönderilerini görmekle genel olarak ne kadar ilgilendiğinize dair bir fikir verir. Birbirinizin gönderilerine yorum yapıp yapmadığınız buna bir örnektir.

Hikayeler için temel sıralama özellikleri şunlardır:

Görüntüleme geçmişi. Bu, bir hesabın hikayelerini ne sıklıkta görüntülediğinize bakar, böylece kaçırmak istemeyeceğinizi düşündüğümüz hesapların hikayelerine öncelik verebiliriz.
Etkileşim geçmişi. Bu, beğeni veya DM gönderme gibi yollarla söz konusu hesabın hikayeleriyle ne sıklıkta etkileşim kurduğunuza bakar.
Yakınlık. Bu, genel olarak yazarla olan ilişkinize ve arkadaş veya aile olarak bağlı olma olasılığınıza bakar.

Reels için temel sıralama özellikleri şunlardır:

Etkinliğiniz. Son zamanlarda hangi Reels'i beğendiğiniz, kaydettiğiniz, yeniden paylaştığınız, yorum yaptığınız ve etkileşimde bulunduğunuz gibi şeylere bakıyoruz. Bu sinyaller, hangi içeriğin sizinle alakalı olabileceğini anlamamıza yardımcı olur.
Paylaşımı yapan kişiyle etkileşim geçmişiniz. Keşfet'te olduğu gibi, videonun adını hiç duymadığınız biri tarafından yapılmış olması muhtemeldir, ancak bu kişiyle etkileşimde bulunduysanız, bu bize paylaştıklarıyla ne kadar ilgilenebileceğinize dair bir fikir verir.
Reels hakkında bilgi. Bunlar, videodaki ses parçası veya görseller gibi videodaki içeriğin yanı sıra popülerlikle ilgili sinyallerdir.
Paylaşımı yapan kişi hakkında bilgiler. Çok çeşitli insanlardan ilgi çekici içerik bulmaya yardımcı olmak ve herkese kendi kitlesini bulma şansı vermek için takipçi sayısı veya etkileşim düzeyi gibi popülerlik sinyallerini dikkate alıyoruz.

Mosseri ayrıca, birçok kişi tarafından yanlış anlaşılan muğlak bir kavram olan "Gölge bandı" kavramına da değiniyor:

Duymuş olabileceğinizin aksine, Instagram'da büyümeye ve gelişmeye devam edebilmeleri için içerik oluşturucuların kitlelerine ulaşabilmelerini ve keşfedilmelerini sağlamak bir işletme olarak bizim çıkarımıza. Paylaştıklarınızla ilgilenen bir kitle varsa, bu kitlenin içeriğinizi görmesine ne kadar etkili bir şekilde yardımcı olursak, platformumuzu o kadar çok kullanacaklardır.