Blog

Johnson & Johnson bebek pudrasının tarihçesi

Hot Reklam
Şirket, ürünün kanser riskini artıran asbest içerdiğini yıllarca gizledi. Ve mağdurlara milyarlarca dolar tazminat ödemekten kaçınmak için bir yan kuruluş kurdu ve iflasını ilan etti.
Şirket pudrayı nasıl icat etti ve pazarladı?
Robert Wood Johnson 1845 yılında Crystal Lake, Pennsylvania'da doğdu. Ailesi 1861 yılında genç çocuğu büyük amcası Wood & Tittamer'ın eczanesinde çalışmaya ve eğitim almaya gönderdi. Orada iyileştirici yamalar yaptı - bunlar ilaçla uygulanıyor ve cilde tatbik ediliyordu. Üç yıl sonra, eczacılık zanaatını öğrendikten sonra genç adam New York'a taşındı ve burada mesleğinde çalışmaya devam etti.

1885 yılında bir tıp fuarında Johnson, bilim adamı Joseph Lister'in tıbbi hijyen yöntemleri hakkında konuştuğunu duydu. Cerrahi aletlerin dezenfekte edilmesi için karbolik asit püskürtülmesini önerdi. Johnson, kullanıma hazır antiseptik emdirilmiş cerrahi sargılar üretme fikrini ortaya attı.

Bu amaçla, iki kardeşi James ve Edward ile birlikte birikimlerini bir araya getirerek Johnson & Johnson şirketini kurdu ve 1886 yılında şirketin başkanı oldu. Şirket, 14 çalışanının yanı sıra sadece bandaj değil, steril dikiş malzemesi, gazlı bez, pamuk, tıbbi yara bantları ve yara bakım talimatları da üretiyordu.

Aynı yıl şirket, özel kullanım için dünyanın ilk ilk yardım kitini de üretti. Bu kitin içinde bandajlar, antiseptikler ve kullanım talimatları bulunuyordu. İlk müşteriler, Amerikan demiryollarında çalışan inşaat işçileriydi: Bu işçiler, tıbbi hizmetlere kolay erişimi olmayan nüfusun yoğun olduğu bölgelerin dışında çalışıyordu ve sık sık yaralanıyorlardı.
dcd23688-d8d2-53f4-813a-5cd685ed5b86 (1207×775)
80c3e261-4be9-510c-b5dd-e6cae99b27b4 (1200×900)
1892'de şirketin Bilimsel İşler Direktörü Frederick Kilmer, Johnson & Johnson tedavi bantlarını kullanan bir hastanın cildinin tahriş olduğuna dair bir doktordan şikayet aldı. Mucit, doktora tahrişin üzerine serpmesi için aromalı talk pudrasından oluşan bir ilaç gönderdi ve bu ilaç işe yaradı.

İki yıl sonra Johnson & Johnson talk pudrası için kare bir kutu geliştirdi ve pudrayı ilk doğum setine dahil etti. Ürün, bebekler ve anneleri için mahrem bir hijyen ürünü olarak konumlandırıldı. İlk yardım çantasında ayrıca antiseptik sabun, göbek turnikesi ve 'Lister's Towels' adı verilen hijyenik pedler de bulunuyordu.
f3e0aaf5-6ced-50f4-b109-5a05658b22ae (1440×666)
Johnson & Johnson'ın 20. yüzyılın başlarındaki ürünleri ve şirketin Bilimsel İşler Direktörü Frederick Kilmer'in fotoğrafı. Kaynak: wikimedia.org
O zamandan beri şirket düzenli olarak bu tür toz kitleri üretti ve bunları diğer ürünlerle destekledi. Örneğin 1921 yılında kremli bir çocuk kiti piyasaya sürüldü. Şirket, menekşe ve misk kokularını taklit eden bir koku ve talk kullanarak orijinal pudra tarifini korudu. Çocuk serisindeki tüm ürünler bu tanınabilir kokuya sahipti.

Daha sonra şirket, yetişkinler için tıbbi ürünlerin yanı sıra 1938'de Johnson's Baby masaj yağını, 1953'te No More Tears bebek şampuanını ve 1980'de ıslak mendilleri piyasaya sürdü.


Johnson & Johnson pudra reklamı, 1950'ler. Kaynak: shopotam.co.uk
Ölümcül bir hijyen ürünü
Bebek pudrası ile ilgili ilk şikâyetler 1966 yılında yapılmıştır. American Journal of Childhood Illness Haziran ayında, bir kaza sonucu yüksek miktarda talk pudrası soluyan üç çocuğun ölümünü yayınladı. Makalenin sayfalarında doktorlar, ürünün "tıbbi değeri" olmadığı için bebek pudrası kullanımını tavsiye etmedi.

Yaklaşık 20 yıl sonra, 1985 yılında, Cincinnati Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nden çocuk doktorları William Cotton ve Patricia Davidson, trakeotomi tüpü olan dört aylık bir bebeğin ölümünü rapor etti. Onlara göre, evde bebeğin altı değiştirilirken "bebek pudrası dökülmüş ve bir pudra bulutu boğulmaya yol açmıştır". Bebek olaydan bir gün sonra hastanede ölmüştür.

Doktorlar talk pudrası kullanımının bebekler, özellikle de trakeotomi tüpü olanlar için güvenli olmadığını söyledi. Ölümcül olmasa bile zatürreye neden olabilir.

Belirli markalardan bahsetmediler, ancak Johnson & Johnson yetkilileri tıbbi mektuba "ürünün amaçlandığı gibi kullanıldığında güvenli olduğunu" belirterek yanıt verdi.

Asbest tozu
1997 yılında şirkete Amerikalı Darlene Coker tarafından dava açıldı. Kendisi asbestin neden olduğu nadir bir kanser türü olan mezotelyomadan muzdaripti. Bu hastalık genellikle iş sırasında asbest tozu soluyan madencileri ya da inşaat işçilerini etkilemektedir. Öte yandan Coker, Teksas'ta ömür boyu masözlük yaptı.

İş dışında bu tür bir kansere yakalanmasının şüpheli olduğuna karar verdi ve bir tıbbi uygulama hatası avukatı tuttu. Avukat bunun bebek pudrasından kaynaklandığını öne sürdü: pudra yapımında kullanılan hammadde olan talk, doğada genellikle asbestin yanında toprakta bulunur ve onunla karışır.

Coker, hem kendisi hem de çocukları için onlarca yıl boyunca Johnson & Johnson'ın bir ürününü kullanmış ve düzenli olarak talk pudrası solumuştur. Ancak şirket iddiaları reddetti ve ürünlerindeki asbest testlerinin sonuçlarını içeren dahili belgeleri vermekten kaçındı. Ve 1999 yılında dava delil yetersizliğinden düştü.


Darlene Coker'ın kızı annesinin fotoğraflarıyla çevrili. Kaynak: Reuters.com
2003 yılında yumurtalık kanseri yardım kuruluşu Ovacome, 12.000 kadını kapsayan 16 araştırmanın sonuçlarını yayınlamıştır. Bulgular, özel bakımda pudra kullanımının yumurtalık kanseri riskini yaklaşık üçte bir oranında artırdığını göstermiştir.

Üç yıl sonra Dünya Sağlık Örgütü, bebek pudrası gibi kozmetik amaçlı talk pudrasının mahrem hijyende kullanıldığında "muhtemelen kanserojen" olduğunu bildirdi. Aynı yıl talk tedarikçisi Luzenac America, Johnson & Johnson'ı tedarik ettiği malzemede asbest bulunduğu konusunda uyardı. Ancak şirket bu raporlara yanıt vermedi ve Luzenac America bunları başka bir yere iletmeyi uygun görmedi.

Sadece pudra değil, şirketin diğer ürünleri de zaman zaman soru işaretlerine yol açmıştır. 2009 yılında, bağımsız testler Johnson & Johnson bebek şampuanının kansere neden olan bir madde - kanserojen formaldehit - içerdiğini tespit etti. Ancak şirket ancak dört yıl sonra ürünlerinden bazı zararlı bileşenleri çıkardığını duyurdu.

Diğer çocuk ve yetişkin ürünlerinin de potansiyel olarak kanserojen parabenler, alerjiye ve hormon bozulmasına neden olabilen triklosan ve ftalatlar, özellikle de dietil ftalat içerdiği tespit edilmiştir. Bu madde insan üreme sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Firma, yetişkin ürünlerinde triklosan ve ftalatları ortadan kaldırdı, ancak parabenleri korudu ve diğer koruyucuların kullanılamadığı istisnai durumlarda formaldehit kullanma hakkına sahip olduğu uyarısına izin verdi. Bu maddelerin neden üretimde bırakıldığına ilişkin sorulara ise yanıt vermedi.

Şirket bulguları kasıtlı olarak sakladı
Amerikalı Jackie Fox 35 yıl boyunca özel hijyen için düzenli olarak Johnson & Johnson pudra kullanmıştır. Kendisine 2013 yılında yumurtalık kanseri teşhisi konuldu ve ölümünden birkaç ay önce, Ekim 2015'te, şirkete manevi ve fiziksel zarar için dava açtı. Fox ve ailesi, şirketin ürünlerin zararlı olduğunu bildiğine ancak bu gerçeği müşterilerden gizlediğine inanıyordu.

Duruşma sırasında mahkeme talk pudrasının kalitesine ve pudranın kendisine ilişkin analizlerle ilgili belgeler istedi. Johnson & Johnson ve tedarikçileri periyodik olarak bu tür testler yapmıştır. Bunlardan, pudranın kanserojen içerdiğine dair en eski referansların 1957 ve 1958 yıllarına ait raporlarda yer aldığı anlaşıldı:

Bunlara göre, İtalyan tedarikçi Johnson & Johnson'ın talk pudrası, asbest içeren bir mineral olan needlestone tremolite içeriyordu.
1972-1975 yılları arasında farklı laboratuvarlarda yapılan en az üç test de bebek pudrasında asbest bulunduğunu göstermiştir - bunlardan biri "oldukça yüksek" olarak değerlendirilmiştir.
Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, asbeste maruz kalmanın güvenli bir seviyesi yoktur.
1976 yılında ABD Gıda ve İlaç Dairesi kozmetik ürünlerde asbesti yasaklamıştır. O dönemde firma, düzenleyici kuruma Aralık 1972 ile Ekim 1973 arasında kullanılan talk pudrası örneklerinin hiçbirinde asbest bulunmadığına dair güvence vermişti.

Reuters'a göre, şirket araştırmalarında asbest aramak için tüm etkili yöntemleri kullanmadı: örneğin, sadece küçük bir hammadde partisini inceledi.


Doğal bir talk parçası örneği ve ürünleri, Stephen Hui Jeoloji Müzesi, Hong Kong. Kaynak: wikimedia.org
20 Şubat 2016 tarihinde bir mahkeme Johnson & Johnson'ı dolandırıcılık ve ihmalden suçlu buldu ve 10 milyon doları ölen Jackie Fox'un ailesine tazminat ve 62 milyon doları da para cezası olmak üzere 72 milyon dolar ödemesine karar verdi.

2018 yılına gelindiğinde, pudrayı kullanan yumurtalık kanseri olan 20 kadın daha Johnson & Johnson'a dava açmış ve mahkeme tarafından hükmedilen tazminat miktarı 4,7 milyar doları bulmuştur. Temyiz üzerine, alt mahkemeler bu miktarları 2,1 milyar dolara düşürmüştür.

Bu arada şirket pudradan fazla para kazanamadı: satışlar 2018'de 81,6 milyar dolarlık gelirin %1'inden azını oluşturdu. Ancak firma bunu "temel güvenilir bir ürün" olarak üretmeye devam etti.

2021 yılına gelindiğinde Johnson & Johnson aleyhine 38.000 dava açılmıştı. Düşen talebin bir sonucu olarak şirket, 2020 yılında ABD ve Kanada pazarları için pudra üretimini durdurdu. Ancak ürünü diğer ülkelerde satmaya devam etti ve Kuzey Amerika için formüldeki talk pudrasını mısır nişastası ile değiştirdi.

"Teksas numarası."
Johnson & Johnson büyük kayıplardan kaçınmak için 2020'de bir "Teksas hilesine" başvurdu. Bu eyaletteki yasalar, şirketin Teksas'ta LTL Management adında bir yan kuruluş kurmasına ve bebek pudrasıyla ilgili tüm mali yükümlülükleri bu kuruluşa devretmesine izin verdi.

Bununla birlikte, talepler de iştirakin bütçesiyle sınırlıdır, yani ceza miktarı daha azdır. Johnson & Johnson, LTL Management'ın 38.000 dava için tazminat ödemesi için 2 milyar dolar ayıracağına söz verdi - şirketin yalnızca 2018'de 20 dava için ödediği tazminat miktarından daha az.

Yeni firma "bebek pudrasının güvenli olduğunu, asbest içermediğini ve kansere neden olmadığını" iddia etti. Ve Ekim 2021'de iflas başvurusunda bulundu ve uzun süredir devam eden iflas davası sonuçlanana kadar davaların dondurulmasını istedi. Ancak Johnson & Johnson prosedürden etkilenmedi - Ocak 2022'de hisselerini borsada işlem görmeye devam etti.

Kasım 2021'de ABD Senatosu Yargı Komitesi, talk davasının çözüme kavuşturulması için iflas işlemlerinin durdurulması çağrısında bulunan bir mektup gönderdi. LTL Management davasına bakan iflas hakimi, J&J'yi davalardan koruyan bir ara emir yayınladı. Bu karar 28 Ocak 2022 tarihinde sona erecektir.

Bazı hukuk firmaları şu anda şirketin eylemlerinden etkilenenleri tazminat talep etmek için mahkemeye gitmeye devam etmeye çağırdı, bu nedenle dava sayısı artabilir.
0d4dbc1e-b6ed-5c89-b8ed-cc1946edfbda (564×754)
3886bcb2-0cc8-5fed-9460-3be671eabdf2 (564×720)
4ef2a32d-67e8-56e9-afc7-f23c685871c0 (1595×2097)