Blog

Bill Gates: "Yapay zeka çağının başlangıcı"

Hot Digital
Yapay zeka henüz emekleme aşamasında, dolayısıyla mevcut sınırlamaları biz göz açıp kapayıncaya kadar ortadan kalkmış olacak. Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates böyle diyor.
4d5439c1-1d91-5866-8b12-abd38eb891bd (1486×990)
Bill Gates yaşamı boyunca sadece iki teknolojiyi gerçekten "devrimci" olarak değerlendirdi. Bunlardan ilki, modern işletim sistemlerinin öncüsü olan grafik kullanıcı arayüzüydü. İkincisi ise OpenAI yapay zeka geliştirmesiydi.

'2022 yılının ortalarında OpenAI ekibine bir görev verdim: YZ'nin bir biyoloji yeterlilik sınavını çözebilmesini ve eğitilmediği ve eleştirel düşünme gerektiren soruları yanıtlayabilmesini sağlamak. Bunun iki ya da üç yıl süreceğini düşünmüştüm ama onlar bunu birkaç ay içinde başardılar.

Sinir ağı 60 çoktan seçmeli sorudan 59'unu doğru bir şekilde çözdü ve altı açık uçlu soruya birinci sınıf genişletilmiş yanıtlar üretti. Dışarıdan bir denetçi sınav için en yüksek puanı verdi.' Bill Gates

Aynı zamanda Gates, önümüzdeki beş ila on yıl içinde yapay zekanın gelişiminin ne olabileceği konusunda ciddi bir şekilde düşünüyordu - internet, mikroişlemci, kişisel bilgisayar ve cep telefonu kadar önemli bir teknoloji.

Yapay zeka üretkenliği artıracak

Bilgi işlem gücü ne kadar ucuzlarsa, yapay zeka o kadar yaygınlaşacaktır. Ve doğal dil sorguları, bilgisayar faresi ile arama ve çağırma işlevlerinin yerini alacak.

GPT, kurumsal dünyanın "beyaz yakası" haline gelecek ve her türlü görevde yardımcı olmaya hazır olacak: kullanıcı için mektuplar yazacak ve e-postaları düzenleyecek, planlanmış aramaları tanıyacak ve hatırlatacak ve nefret ettiği görevleri devralacak, böylece yararlı şeyler yapmaya konsantre olabilecek.

Şirketler de kendi yapay zeka danışmanlarına sahip olacak. Cevap vermek ve gözlem yapmak için satış, destek ve finans departmanlarındaki tüm toplantılara ve verilere erişebilecek ve şirket içi belgeleri, sürüm programlarını ve şirketin faaliyet gösterdiği sektörle ilgili haberleri bilecek. Çalışanlar rutin işlere ne kadar az zaman harcarlarsa, o kadar üretken olacaklar ve kendilerine ve sevdiklerine daha fazla ilgi göstereceklerdir.

Tartışmalar olacaktır: Yapay zekanın üçüncü taraflara neleri ifşa edebileceği ve hükümetin işlerini robotlara kaptıranlara nasıl yardım edeceği henüz belli değil. Ancak Gates, "diğer insanlara yardım eden insanlara olan talebin" kesinlikle ortadan kalkmayacağına inanıyor.

Yapay zeka sağlık hizmetlerine yardımcı olacak

Sinir ağları evrak işlerini ve tıbbi kayıtları devralacak ve doktorların hastalarla ilgilenmek için zaman kazanmasını sağlayacak. Ayrıca, insanların işleyemediği büyük miktarda veriyi işleyebildikleri, gizli bağlantıları arayabildikleri ve dozajları ve olası yan etkileri belirlemeye yardımcı oldukları için araştırmaları da hızlandıracaklar.

Yoksul bölgelerde yaşayan ve bir sağlık merkezine gidemeyen insanlar için yapay zeka, birinci basamak konsültasyonları sağlayacak ve yerel uzmanlar, ultrason makineleri gibi kullanımı için özel bir eğitim gerektirmeyen gelişmiş ekipmanları kullanarak daha temel muayeneler yapabilecek.

YZ'nin sağlık sektörüne girmesi, gerekli her türlü test ve düzenleme ile diğer alanlardan daha uzun sürecektir. "Akıllı modellerin belirli bir hastanın yaşadığı koşulları dikkate alması gerekecek: ülkesinde hangi hastalıkların yaygın olduğu, hastalık izni alıp almadığı ve hangi nedenlerle aldığı gibi.

Yapay zeka eğitimi dönüştürecek

Gates bunun önümüzdeki on yıl içinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Yapay zeka, eğitim içeriğini uyarlamak için öğrencilerin neye ilgi duyduklarını ve bilgiyi nasıl özümsediklerini bilecek ve ardından anlama düzeylerini değerlendirebilecek, bir öğrencinin ilgisinin ne zaman azaldığını görebilecek ve onları neyin motive ettiğini belirleyebilecek.

Bu veriler, öğretmenlerin müfredatı ayarlamasına ve öğrencilere daha doğru kariyer tavsiyeleri vermesine yardımcı olacaktır. Gates'e göre elbette yapay zekanın motivasyon gibi kavramları anlaması için daha yapması gereken çok şey var. Evet, makine ile etkileşim asla sınıfta öğretmen ve öğrenci arasında oluşan sinerjinin yerini alamayacak. Ancak ilerleme kaydedilecektir.

Yapay zeka mevcut zorlukların üstesinden gelmeyi öğrenecek
Bir sinir ağı oluşturma konusunda iyidir, ancak kullanıcı ondan kurgusal olmayan ayrıntılar vermesini beklediğinde genellikle hata yapar: örneğin, var olmayan otelleri önermek gibi. Bunun nedeni sorgunun bağlamını iyi anlayamamasıdır: boş odası olan otellerin hayali bir listesini mi yoksa gerçek bir listesini mi vermesi gerektiğinden emin değildir.

Girişimci, "Yapay zeka bu sınırlamaların üstesinden iki yıl içinde, hatta daha da kısa sürede gelecek" diyor.

Bir gün insanlık süper zeki bir yapay zekanın doğuşuna da tanık olacak: insan beyninin yapabildiği her şeyi hafıza ya da sinyal işleme hızı sınırlamaları olmaksızın yapabilen bir makine. Ancak Gates'e göre bu uzun bir süre gerçekleşmeyecek: on yıl da olabilir, bir yüzyıl da.

Yapay zeka öngörülebilir gelecekte önemli bir konu olmaya devam edecek

Giderek daha fazla şirket hem yapay zekayı uygulamak hem de teknolojinin kendisini geliştirmek için yeni yollar arayacak. Mühendisler şimdiden daha yüksek güçlü çipler üzerinde çalışıyor ve güç tüketimini ve üretim maliyetlerini azaltmaya yardımcı olacak ve YZ'nin şu anda olduğu gibi bulut yerine kullanıcı cihazlarından çalışmasına olanak tanıyacak optik anahtarlar geliştiriyor.

Algoritmalar da dar konu alanlarında daha becerikli olmayı öğrenecek. Tek soru bunun nasıl işleyeceği: her sektörün kendi uzmanlaşmış YZ'si mi olacak, yoksa her görevi yerine getirebilecek "tek" bir YZ geliştirmek mümkün olacak mı?

YZ öngörülebilir gelecekte önemli bir tartışma konusu olmaya devam edecek, bu nedenle Gates akılda tutulması gereken üç hususa değiniyor. Birincisi, teknolojinin eksikliklerine ilişkin endişeler, YZ'nin toplum yararına kullanılmasını engellememelidir. Girişimci, insanların da hata yaptığını ve bu hatalardan ders çıkardığını söylüyor.

İkincisi, YZ çözümlerine öncelikli erişimin nüfusun zaten ayrıcalıklı olan kesimlerine verilmesi muhtemeldir. Hükümetlerin ve patronların önündeki zorluk, eşitsizlikleri daha da derinleştirmeden teknolojiyi dezavantajlı topluluklara ulaştırmaya yardımcı olmaktır.

'Son olarak, yapay zeka teknolojisinin henüz emekleme aşamasında olduğunu unutmamalıyız. Yani biz farkına varmadan, bugün karşılaştıkları sınırlamalar iz bırakmadan ortadan kalkacak.' Bill Gates