Blog

Markanızı büyütmek için 9 popüler sosyal medya içeriği türü

İçerik, her sosyal stratejinin merkezinde yer alır. Markalar sosyal medyada ilk ve uzun süreli izlenimlerini bu şekilde yaratır. Ve markalar içerik sayesinde hem yeni hem de sadık müşterileriyle iletişim kurar ve bağlantı kurar.

Bu nedenle her bir sosyal medya platformunda ne yayınlayacağınızı bilmek önemlidir. Bu makalede, pazarlamacılara göre en değerli dokuz sosyal medya içeriği türünü ve markaların kitleleri etkilemek için bu formatları nasıl kullandığını paylaşacağız.

1. Kısa süreli video

Kısa süreli videolar, bilgileri bir dakikadan kısa sürede parçalara ayırma ve sunma kapasiteleri sayesinde en ilgi çekici sosyal medya içeriği türüdür. Ayrıca, uzunlukları sayesinde daha paylaşılabilir ve sosyal medya için idealdirler.

Her zamankinden daha yoğun bir kitleyle karşı karşıyasınız. İnsanlar yolda tüketebilecekleri hızlı ve eğlenceli içeriklerle anında tatmin olmak istiyor. Dolayısıyla, bir dakikalık bir video da aynı işi görebilecekken 15 dakikalık bir video pratik görünmüyor.

2. Görseller

Görseller, dokuz popüler sosyal medya içerik kategorisi arasında en değerli ikinci içerik türüdür. Ayrıca sosyal ağlarda en sık paylaşılan sosyal medya türlerinden biridir.

Statik görüntüler bir anda özümsenir ve takdir edilir. Renkler, kompozisyon, metin ve diğer ayrıntılar sosyal kullanıcılara markanız hakkında anında bir izlenim verir.

3. Canlı video

Devam eden dijital dönüşüm, işletmelerin müşterilerle gerçek zamanlı olarak nasıl etkileşim kurabilecekleri konusunda farklı düşünmelerine neden oldu. 2020 yılında 152,5 milyona ulaşan canlı video izleyicisi ile Canlı video pandemi sırasında kazanan oldu.

4. GIF'ler ve memler

GIF'ler ve memler, genç nesiller tarafından tercih edilen özel bir sosyal medya içeriği türüdür. Kelimeler, hepimizin bir noktada ilişki kurduğu jest ve duyguların karışımını tanımlayamadığında, memler bu durumlara anlam katabilir.

Bu tür sosyal medya içerikleri, kitlenizin mesajı almasını sağlar ve markanızın günlük yaşamı komedi yoluyla ele alarak kitlenizle ilişki kurmasına yardımcı olur.

5. Metin içerikli gönderiler

İşletmelerin görsel içeriğe öncelik vermesi önemli, ancak kelimelerin gücünü de gözden kaçırmamaları gerekiyor. Dahası, tüketicilerin %32'si metin içerikli paylaşımların hâlâ en ilgi çekici sosyal medya içeriği türlerinden biri olduğunu söylüyor.

Yazılı içeriğin de diğer içerik biçimlerine gösterdiğiniz dikkat, tutarlılık ve yaratıcı unsurlara ihtiyacı vardır. Ancak görsel kimliğinizle uyumlu, ayırt edici bir marka tonu ve sesi geliştirmek, yazılı içeriğinizin kalabalık sosyal sohbet ortamında öne çıkmasına yardımcı olacaktır.

6. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, hayranlar, tüketiciler veya kullanıcılar tarafından oluşturulan ve markaların kendi akışları için yeniden kullandığı içeriktir. Tüketiciler ürünlerinizi sergileyen içerikler oluşturduklarında, aslında size sosyal kanıt ve referans vermiş olurlar.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, insanlar bir topluluğun parçası olmaktan keyif aldığı için markaların daha geniş bir kitleye ulaşmasının kapılarını açmıştır. Ayrıca, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin gerçek hayattaki kullanımlarını göstererek takipçilerinizin bunları denemeye daha istekli olmasını sağlar.

7. Uzun süreli video

Uzun süreli video, eğitici ve bilgilendirici videolar istediğinizde aradığınız sosyal medya içeriği türüdür. Kısa biçimli videolar en popüler içerik türü olsa da, bir konuyla gerçekten ilgilendiğinizde arzu ettiğiniz derinlikten yoksundurlar. Daha uzun süren videolar ise otorite oluşturacak bilgilerle doludur.

8. Ses

Sosyal ses, iletişim kurmak için yorumlar, emojiler veya tepkiler yerine sesinizi kullanmakla ilgilidir. Kitlenizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz sıcak konular veya deneyimler hakkında konuşurken kendinizi kaydedersiniz.

Ve bu tür sosyal medya içeriği için en iyi format podcast'lerdir.

9. URL/diğer içeriklere bağlantılar

Bağlantıları kullanmak, web sitenize veya diğer içeriğinize daha fazla takipçi getirmenize yardımcı olur. Bağlantılar sosyal medya paylaşımlarınızda yer aldığından, kitlenizin ilgilendiği içeriğe kolayca erişmesini sağlar ve markanızla olan deneyimlerini genişletir.

URL'ler, markanızın daha fazla ayrıntı paylaşmasına veya tek bir tıklama ile bir sosyal medya platformundaki karakter sayısı sınırlarının ötesine geçmesine olanak tanır.