Blog

E-posta ile satışları artırmanın 3 yolu

Digital Hot Marketing Reklam
En popüler pazarlama ve satış kanallarından biridir, ancak e-postadan yararlanmak göründüğü kadar kolay değildir. E-postalarınızın dönüşüm sağlaması için birkaç satır yazıp gönder tuşuna basmaktan daha fazlası gerekir. E-posta veri tabanınızın sağlığından metin yazarlığı becerilerinize kadar her şey e-posta başarınızda rol oynar.

E-posta pazarlamanız bayatladıysa, bu taktiklerin size yardımcı olacağından emin olabilirsiniz:

E-posta teslim edilebilirliğinin nasıl çalıştığını ve e-posta doğrulamanın nasıl yardımcı olduğunu anlayın
İdeal potansiyel müşterileriniz için özel olarak hazırlanmış hissi veren e-postalar oluşturun
Metriklerinizi iyileştirin ve e-posta gelirinizi artırın.
E-posta ile nasıl daha fazla satış yapabilirsiniz: mevcut performansınızı değerlendirin
E-posta pazarlama stratejinizi büyük ölçüde değiştirmeden önce, bir adım geri atıp e-postalarınızın nasıl performans gösterdiğini değerlendirmenizde fayda var. Bu sayede hedef kitlenizde en çok neyin yankı uyandırdığını belirleyebilir ve daha benzer e-postalar oluşturabilirsiniz.

Metriklerinize yakından bakın ve nelerin öne çıktığına dikkat edin. Son üç ila altı aylık performansınız iyi bir gösterge olacaktır. Etkileşimi ve dönüşümleri artırmak için bu yaklaşımları iki katına çıkarmayı planlayın. Ardından, e-posta pazarlamanızın en yüksek başarı şansına sahip olmasını sağlamak için aşağıdaki taktikleri göz önünde bulundurun.

E-postalarınız gelen kutusuna ulaşıyor mu? E-posta listenizi kontrol edin

E-posta pazarlaması için önemli miktarda kaynak harcıyor olabilirsiniz. Harika e-postalar yazmak ve tasarlamak kolay değildir. Peki bu e-postalar potansiyel müşterilerinizin gelen kutusuna düşüyor mu? Düşük etkileşim genellikle güncel olmayan bir e-posta listesinden ve zayıf bir gönderici itibarından kaynaklanabilir.

Gönderici itibarınız, internet servis sağlayıcılarının size bir gönderici olarak atadığı bir puandır, tıpkı kredi puanı gibi. Yaptığınız her şey puanınızı belirler, ancak e-posta listenizin sağlığı bu puanı önemli ölçüde etkiler. Örneğin, hemen çıkma oranınız %2'yi aştığında, puanınız darbe alır. Spam şikayetleri ve sahte e-postalar da itibarınızı etkiler. Bu olduğunda, bültenleriniz ve kampanyalarınız spam klasörüne gider.

Veritabanınızı hiç temizlemediyseniz, önce ücretsiz bir e-posta doğrulama hizmeti kullanmayı düşünün. ZeroBounce ile, listenize yalnızca gerçek kişileri eklediğinizden emin olmak için her ay 100 e-posta adresini ücretsiz olarak kontrol edebilirsiniz.

Daha yüksek etkileşim için veritabanınızı segmentlere ayırın

E-posta aboneleriniz, şirketinizle olan alıcı yolculuklarının farklı aşamalarındadır. Bazıları uzun vadeli müşteriler olabilirken, diğerleri hala satın alma konusunda kararsızdır. Her segmentin farklı ihtiyaçları ve beklentileri vardır ve doğrudan bu gruplara hitap eden e-postalar oluşturmak listenizin üst sıralarında yer almalıdır.

Segmentasyon birçok pazarlamacı için zorlayıcı olabilir, ancak temel filtrelerle başlayabilirsiniz. Cinsiyet, konum ve satın alma geçmişi gibi kriterleri kullanın, ardından bu potansiyel müşterilerle en alakalı tekliflerle etkileşim kurmanın yollarını düşünün. Mevcut verileri kullanarak her e-posta kampanyasını kişiselleştirin ve satış yapmak için genellikle tek bir e-postanın yeterli olmadığını unutmayın. Damla kampanyaları, potansiyel müşterilerinizi periyodik olarak dürttüğü ve markanıza aşinalık kazandırdığı için daha etkilidir.

E-postalarınızı son derece eğitici hale getirin

E-posta dönüşümleri düştüğünde, birçok pazarlamacı daha agresif bir yaklaşım deneme eğilimindedir - daha fazla e-posta, daha doğrudan teklifler ve daha yüksek indirimler. Ancak bunun yerine inbound taktiklerinden daha fazla yararlanabilir misiniz?

Inbound pazarlama, satış için bastırmak yerine ilgili, faydalı kaynaklar ve deneyimlerle potansiyel müşterileri çekmeye odaklanır. Soruları yanıtlayan, sorunları çözen ve insanların hayatlarını daha iyi hale getiren içerikler oluşturmak, markanızı güçlendirmenin harika bir yoludur.

Doğrudan pazarlama kampanyası yürütüyor olsanız bile tekliflerinizi eğitici bir şekilde sunabilirsiniz. "Hemen satın alın" yaklaşımı yerine ürün ve hizmetlerinizin faydalarına odaklanın. Markanızı güvenilir, ilgili bir bilgi ve eğitim kaynağı olarak konumlandırarak hedef kitlenizde sadakat oluşturun.

Bonus ipucu: e-postalarınızı tutarlı bir şekilde gönderin

E-postalarınızla satışları artırmak için son bir ipucu da düzenli bir gönderim programı sağlamaktır. İster otomatik damla kampanyaları oluşturun ister bir bülten gönderin, çabalarınızda tutarlı olun. Düzenli olarak e-posta göndermek itibarınıza yardımcı olur, e-posta teslim edilebilirliğini artırır ve işletmenizin potansiyel müşterilerinizle alakalı kalmasını sağlar.

Bu nedenle, bir e-posta bülteniniz varsa, bunu zamanında, ideal olarak her hafta veya ayda aynı gün göndermeyi unutmayın. Besleyici kampanyalarınız da zamanında olmalıdır - her tetikleyicinin doğru çalıştığını doğrulamak için otomasyonlarınızı kontrol edin ve güncelleyin. Bu ayrıntılara dikkat etmek ve sağlıklı bir e-posta listesine faydalı e-postalar göndermek, e-posta pazarlama sonuçlarınızı hızla artıracaktır.