Blog

Instagram’da sıfırdan iş kurma: sektör seçimi

Instagram Marketing
Instagram’da iş yapmak bu kadar basit mi?! Bir hesap oluşturdunuz ve reklam vererek kitleleri avlamayı ve akın akın teklifler almayı mı bekliyorsunuz? Bu iş burada böyle değil… Aslında Instagram’da kendi iş hesabınızı oluşturmak, sıfırdan herhangi bir iş kurmak gibidir.

Yani işe başlamadan önce, işin fikir kısmından reklam ve tanıtım çalışmalarına kadar herşeyini, en ufak detayına kadar çok iyi düşünmelisiniz. Buna ek olarak, sistemi öyle bir kurmalısınız ki, Instagram algoritmaları sizin çıkarınıza fayda sağlayacak şekilde çalışmalı ve profilinize çok fazla kişi ilgi göstermeli vs…Aslında bunlar üzerine konuşsak iyi olur.

Sektör seçimi.

Instagram üzerinde iş yürütülür mü yürütülmez mi kesin bir dille söylemek imkansızdır. Ancak bu pazar incelenebilir ( bu bir pazardır, çünkü ucunda para var ). Dolayısıyla, bu aşamada, eğer kafanızda bir iş planı varsa öncelikle kaç insanın bu işle ilgilendiğini araştırın. Popüler fikirlerin her zaman para getirme şansı vardır.


İş için alan seçiminizin daha kolay olması için, Instagram’ın iş profillerindeki satışların, ürün, hizmet ve reklam satışı olmak üzere üç bölüme ayrıldığını unutmayın. Hangi alanda çalışmak istediğinize siz kendiniz karar verin. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken prensipleri kısaca anlatıyorum ;

  • Ürün grupları arasında en çok satanlar giyim, aksesuar, yiyecek ve hediyelik eşya...
  • Hizmet grupları arasında ise seyahat, yiyecek ya da çiçek ulaştırma, spor ve estetik hizmetleri...

İş ne olursa olsun, burada asıl olan ürününüzün ilgi çekici olmasıdır. ( giyim, handmade vs..). Ya da en azından yarı ilgi çekici olmalı. Kullanıcı feedlerinize baktığında sizin ürününüzü incelemekle kalmayıp, eğlenmeli de… ( medikal estetik, seyahat, spor gibi )

Eğlenceli olması kesinlikle çok daha önemli. Bu şekilde kitleyi toplayabilir ve potansiyel müşterilerinize o anda ihtiyaçları olan hizmeti çaktırmadan teklif edebilirsiniz.

Önemli. Instagram’da satışını yapmak için, özel teknik özellikli ekipmanlar ya da çok özel uzmanlıklar gerektiren hizmetler uygun değildir ( ya da çok zordur ). İnsanlar bu tür ürünleri genellikle özel mağazalarda ararlar.

Şimdi reklam hakkında konuşalım. Buradaki mesele, şirketlerin geniş ve aktif takipçi kitlesine sahip profillerle ortak iş yapmasıdır. Spesifik ve özel nitelikler devreye girdiğinde, markalar daha fazla para öderler ( belirli bir hedef kitle üzerinde fenomen olmanız gibi )