Blog

Bir reklam tasarımcısının ilham almak için ziyaret edebileceği platformlar

Marketing
1. Ads of the World: reklam projeleri için ana bir arşiv görevi görür. Gündemi takip etmenize yardımcı olur ve anahtar kelime, reklam türü, ülke ve sektör bazında belirli referansları bulmanızı sağlar: Mesela, HR videoları izlemeniz gerektiğinde ya da yemek sektöründe audio reklam referansları bulmanız gerektiğinde bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak, ultra kısa, sıkıştırılmış bir data istiyorsanız, The Drum tüm zamanların en iyi 100 reklam kampanyasını bir araya getirdi. Okuyucular seçti ve tasarımcılar pazarladı.
2. Deck of Brilliance: Hızlı bir şekilde fikir üretmek için platformda 52 başlık bir araya getirilmiş: Örneğin, "empatinin gücü" nasıl kullanılır veya bilinen, bilinmeyene nasıl dönüştürülür... Her başlığa özel, bir dizi video bulunur. Kendi projeniz için bu mekanikleri kopyalayabilir, iş arkadaşlarınızla birlikte içerik üreticinin hangi tekniği kullandığını tahmin edebilir veya portfolyo oluşturmak için rastgale bir kurgusal vaka seçebilirsiniz.
3. Joe La Pompe: Reklamlardaki tüm kopyala-yapıştırları (copy-paste) yakalayan bir Fransız sitesidir. Reklam çalışmasının "bir sanatçı gibi çal!" ilkesine göre yapılmadığını gösterir. İşte IKEA afişinin iddia edilen kaynağı ve işte McDonald's déjà vu vakası. Birkaç çalışmaya tasarımcı yorum yapmış, ayrıca siz de her bir çalışmayı değerlendirebilirsiniz: “sadece tesadüf mü yoksa tam bir kopya mı?”
4. Colossal: Çevrimiçi bir galeri gibidir ve içinde çağdaş sanat, tasarım, fotoğraf, illüstrasyon, animasyon, bilim ve sokak sanatı unsurlarını barındırır. Amatör ve bilinen sanatçıların çalışmaları hakkında 6700'den fazla makale bulunur ve bu makalelerden ayrıntılı analizler okuyabilir veya hayal gücününüzü harekete geçirmek ve klişelerden kaçınmak için "sürrealizm", "duvar resmi" veya "mizah" tagleri arasında dolaşabilirsiniz. Aynı konuya özgü bir de koleksiyon dergisi Creative Review mevcut, ancak materyallerin bazıları paywall (ücretli abonelik) ile açılır.
5. Love the work more: Reklam tasarımcılarının, Cannes Lions'ın The Work isimli platformuna alternatif olarak oluşturduğu bir sitedir ve 2006'dan bu yana bu siteye reklam çalışmaları yüklenmektedir. Sitede her şey ücretsiz ve linkleri ile birlikte veriliyor, ayrıca tüm çalışmalar bronz, gümüş, altın ve Grand Prix gibi uygun seviyelere ayrılmış: Bunu kişisel bir eğitim simülatörü olarak kullanabilir veya meslektaşlarınızla Cuma günü oturup, analiz fırtınası yapabilirsiniz.
6. Creative Boom: sanat, tasarım ve görsel kültür dergisidir. Bu dergide, resim odaklı reklam kampanyaları için analizler, videoyla çalışan herkes için çeşitli uygulamalar, amatör ve ustalar için kariyer ipuçları mevcut. CB'nin ayrıca kendi podcast'i var; zanaatkarların hikayeleri ve yabancı tüccarların nasıl yaşadığıyla ilgileniyorsanız bu podcast çok uygun. İçerik üreticiler için çalışan bu ve diğer beş podcast'ı anlatmıştık.
7. Famous Campaigns: PR sektöründen, sosyal medya ağlarından, etkinlikler ve diğer yaratıcı iletişim kanallarından vaka örnekleri içeren bir blogtur. İlgi çekici kategorileri arasında, off the record, ünlüler ve en iyi Noel reklamları mevcut. Haftada bir kez kaçırmış olabileceğiniz en iyi marka reklamlarını yayınlamaya söz verdikleri bir bülten de var.