Blog

Instagram’da sıfırdan iş kurma


Dürüst olmak gerekirse, mükemmel bir fikriniz olsa bile yeterli çalışma hırsınız yoksa uzun süre çalışamazsınız. Her türlü iş size gelir getirebilir. Bu nedenle, bir sonraki adımınız, iş projenizin ne kadar etkili olabileceğini düşünmek olmalı. Maliyetleri ve hedef kitlenizi gösteren hizmetleri araştırarak bunu öğrenebilirsiniz.

Hedeflerin ayrıştırılması yöntemi de size bu konuda yardımcı olabilir. Burada zordan kolaya doğru hareket ederiz. Ana hedefi önce görevlere sonra da alt görevlere, en sonunda ise daha küçük görevlere ayırıyoruz. Bu şekilde, ana hedefe ulaşmak için nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.


Örnek 1. Ürün satışı

Diyelim ki, meyve buketi satmak gibi bir fikriniz var. Ayda 1600$ ciro elde etmek istiyorsunuz. Şu verilere de sahipsiniz ;

* Ortalama buket bedeli - 25$;

*Ortalama satış konversiyonu - %30.

Dikkat ! Soru : Hedef rakama ulaşmak için kaç siparişe ihtiyacınız var?

Şöyle hesaplayalım: 1600 $ / 25 $ = 67 buket. Satış konversiyonunu %30 olarak hesaplarsak (67*100/30) = 223 sipariş almamız gerekir.

Ayda 67 buket satmak için, 223 adet sipariş almalısınız. Bu, ulaşılabilir bir hedef midir, buna kendiniz karar verin. Bunun yanı sıra, sizin durumunuzda bir insan için henüz bu kadar siparişi almanın mümkün olmadığı sonucuna da varabilirsiniz, bu yolla çalışarak. Bu nedenle, alacağınız karar konversiyonu artırmalı.


Örnek 2. Hizmet satışı

Bir güzellik uzmanısınız ve bu işi bizzat kendiniz hizmete dönüştürmek istiyorsunuz. Bu nedenle de, ayak bakımı üzerine ustalaşmaya karar verdiniz. Gelir elde edebilmek için kaç müşteriye ihtiyacınız olduğunu hesaplayalım, ancak bunun için öncelikle şu verileri gözden geçirelim.

*Güzellik salonu için aylık kira - 160 $

*Aylık malzeme giderleri - 240 $

*Ortalama satış - 16 $


Yeni bir iş kurma aşamasında müşteri akışını tahmin etmek zordur. Ancak, yapacağınız giderleri karşılaması için kaç müşteriye ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Şöyle hesaplayalım: ( 160 $ + 240 $) / 16 $ = 25 iş.

Bu durumda şöyle söyleyebiliriz; günde bir kişiden fazla müşteri alarak, stabil ve temiz bir gelir elde edebilirsiniz. Daha sonra maliyetleri artırma ya da çalışma süresini azaltma kararı alabilirsiniz.