Blog

Instagram, aralarından seçim yapabileceğiniz 30 farklı kişiliğe sahip bir yapay zeka sohbet robotu geliştiriyor

Yapay zekalı sohbet robotları görünüşe göre her yerde ve şimdi Instagram'a geliyor olabilirler.
Platformun bir sonraki adımının ne olacağını tahmin etmek için sık sık Instagram'ın kodlarını tersine mühendislikle inceleyen mobil geliştirici Alessandro Paluzzi'nin attığı bir tweet'e göre, sosyal platform soruları yanıtlayabilen, tavsiyelerde bulunabilen ve mesaj yazmaya yardımcı olabilen bir yapay zeka sohbet robotu üzerinde çalışıyor gibi görünüyor.
Paluzzi, kullanıcıların yapay zeka ajanları için 30 farklı kişilik arasından seçim yapabileceklerini söylüyor. Paluzzi'nin paylaşımı, "kendinizi ifade etmenin en iyi yolunu bulmak" için yaratıcı çözümler sunabileceğini gösteriyor. Instagram, Insider'ın chatbot ile ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.
Şubat ayında Snapchat, My AI olarak adlandırılan kendi ChatGPT destekli chatbot'unu pek de olumlu olmayan eleştirilere rağmen kullanıma sunmaya başlamıştı. Şirket, chatbot'un haikus yazabildiğini, seyahat planlayabildiğini ve doğum günü hediyeleri önerebildiğini söyledi. Bazı kullanıcılar My AI'ın Snapchat'in kullanıcı deneyimini bozduğundan şikayet ederken, diğerleri chatbot'un konumları da dahil olmak üzere ilgili miktarda veriye erişebildiğinden şikayet etti.
Meta daha önce Messenger, WhatsApp ve Instagram'da yapay zeka denemeleri yapmayı planladığını duyurmuştu. Şubat ayında Zuckerberg, şirketin uzun vadeli hedefinin "insanlara çeşitli şekillerde yardımcı olabilecek yapay zeka kişilikleri" yaratmak olduğunu söyledi. Instagram'da ise şirketin filtreleri ve reklamları optimize etmek için yapay zeka üzerinde çalıştığını söyledi.
Meta da reklam işini güçlendirmek için yapay zeka araçlarını kullanıyor. Bu araçlardan biri olan Advantage+, kitleleri buluyor ve Meta'nın platformlarına otomatik olarak reklam yerleştiriyor. Şirket, reklamverenlerin yapay zeka kullanarak reklam oluşturmaları ve test etmeleri için bir yol geliştiriyor.