Blog

Tik Tok hesabını geliştirmenin 6 yolu

TikTok Digital Marketing
Tik Tok’ta hesabınızı nasıl geliştirebileceğinizi anlatmadan önce istatistiklere değineceğim. İstatistikleri takip etmek son derece ilginçtir, biz bile uzun süredir bu servisi kullanıyoruz. İki yıl içinde bir paylaşım 500 milyon kullanıcı topladı, her gün 1 milyar görüntülenme alıyor, bunun yanı sıra ilgi çekme oranı- %90. Günlük ortalama ekran süresi ise 52 dakika. 

Şimdi ise söz verdiğim gibi, Tik Tok’ta hesap geliştirme üzerine konuşalım. Tik Tok yeni bir ağ olduğu için bunu yapmak o kadar zor değil. Ücretsiz yöntemler olduğu gibi ücretliler de var ( daha doğrusu, minimum zaman ve çaba harcayacağınız yöntemler). Her birinden ayrı ayrı bahsedeceğim. 

1. Blog sahiplerinden gelen sirkülasyon trafiği

Tik Tok’un bizzat kendisinden normal bir reklam satın alma imkanınız şimdilik bulunmamaktadır. Bu sosyal ağda sadece Tik Tok’un partner ajans servisleri üzerinden reklam verilebilir, ancak bu servisler oldukça büyük komisyonlar alıyorlar ve ciddi bir sermaye talep ediyorlar. Ancak başka bir yol daha var ; mevcut bloglardaki trafiklerin peşinden gitmek. 

Mesele şu : Instagram ya da diğer sosyal alanlarda tanıtılmış bir hesabınız varsa, bu hesabı Tik Tok’taki bloğunuzda da gösterin. Kullanıcıların, sizin başka platformlarda da içeriklerinizin olduğunu öğrenmesini sağlayın. Bu kural çift yönlü çalışır ; Instagram ya da youtube için olan bağlantı linklerini birkaç tıklamayla doğrudan ulaşılabilecek şekilde Tik Tok profilinizde paylaşabilirsiniz.

2.Hashtagler

Tik Tok’taki en temel göreviniz, büyük kitleli hashtagler kullanarak TOP’lar arasında yer almaktır. Bu nedenle, hedeflediğiniz konu ile direkt olarak alakalı olan ve Tik Tok’ta polülerlik sıralamasında ilk sıralarda yer alan hashtagleri iyi araştırın ve seçin.Bunu yapmak çok kolay… Tokker servisi, ihtiyacınız olan konu üzerine en popüler taglerı size gösteriyor.

Trafik almak için, birkaç tane büyük kitleli, trend olmuş hashtag seçin ve bu hashtaglere kendi temanızla alakalı birkaç küçük post ekleyin. 

3.MASSFOLLOWING + MASSLIKING

Bu yöntem, Instagram üzerinde reklam ve tanıtım yapmak için tam bir alternatif sunuyor. Sadece, burada insanlar bu yöntemi henüz bilmiyor ve olumlu dahi olsa hiç tepki göstermiyor. Bu nedenle, hızlı bir şekilde, bu yöntemi kullanmalı ve işin kaymağını yemelisiniz. Özel bir servis olan Tokker size bu konuda yardımcı olacaktır.

Motor fonksiyonlar, aynı Instagram’da olduğu gibidir ( ama ben yine de size anlatacağım ): Kullanıcıları, belli bir hasghtag ya da benzer bir özellik altında topluyorsunuz ve sonra kitlesel olarak onlara yorum, like atıyorsunuz ya da sadece onları takip etmeye başlıyorsunuz.
Tokker, bir günde genellikle 200’den fazla takip, 500’den fazla beğeni ve 5000’den fazla yorum beğenisi alıyor. Bunun yanı sıra, özelliklle bu servisi kullandıktan sonra, Tokker size kaç takipçi ve beğeni aldığınızı gösteriyor.

4.Trendler

Dün oluşturduğunuz, topu topu üç videolu bir hesabın bile TOP’lar arasına girme ve on binlerce görüntüleme alma şansı vardır. Trendleri ve popüler postları takip ederek buna ulaşabilirsiniz.
İlk olarak, videoda yer alacak müziği seçmek gerekiyor. Sosyal medya ağlarının devasa bir şarkı arşivi vardır. Eğer Tik Tok’ta bir video çekecekseniz, buradan ihtiyacınız olan her tarz şarkıyı seçebilirsiniz. 

Tik Tok’ta popülerlik kazanmanın bir başka yolu ise, Challenge’a katılmaktır. Challenge kullanıcıları arasına katılın ve oradaki herkesin çektiği biçimde bir video çekin. Bu arada, video içine bir şarkı eklerseniz daha iyi olur. Bu şekilde daha fazla görüntüleme alırsınız. 

5.İşbirliği yapma

Tanıtım yapmanın bir başka yolu ise, düet video çekmektir. Ya da sadece, başka blogerlarla bloglar arası video paylaşımı yapmak. Bu, kendini tanıtmayı başarmış blog yazarlarının desteğini almak için harika bir fırsattır. Tabii ki, takipçi sayınız eşit değilse bu destek için ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. Takipçi sayısı çok olanlar Tik Tok’ta bunu ücretsiz olarak yapabilirler. 

Bu tanıtım yolunun tek eksi yönü; sizinle işbirliği yapıp video paylaşımına sıcak bakacak blog yazarları bulmak için harcayacağınız zaman… bir format ve senaryo belirleyip işin süresi, koşulları ve diğer tüm detayları üzerine blog yazarları ile anlaşmalar yapmalısınız.

6.Sosyal hesaplarda reklam verme

Milyonlarca abonesi olan bir blog yazarından bile hiç zorlanmadan yorumlu post satın alabilirsiniz, üstelik yarı daire parasına varan ücretler ödemeden. ( Fiyatlar 15 $’dan başlar ve 160 $’a kadar çıkabilir. Bu, tamamen blog yazarının popülaritesine bağlıdır. )

Tik Tok’ta blog yazarından bir reklam tanıtımı alırsanız, yapacağınız yayınların farklı günlerde paylaşılması çok akıllıca olacaktır. Tik Tok’ta şimdilik doğrudan bağlantı linki ekleme özelliği olmadığı için, her reklama gelen tepkiyi ancak bu şekilde değerlendirebilirim. Tabii ki, blog yazarından videonun içinde ya da yorumlar kısmında sizin için bir yorumda bulunmasını rica etmeyi unutmayın.

En iyisi hazır şartlar ile hemen bir blog yazarına başvurmaktır. Çünkü Tik Tok’ta henüz reklam entegrasyonları deneyimi olmayan çok fazla genç yıldız var. 

Reklam verenler, yaşanılan coğrafi bölgeye, ilgi alanlarına ve sosyodemografik parametrelere göre bir pazar alanı oluşturuyorlar. İlan vermek için bir resim ve metin yüklemeniz gerekiyor. Sistem ise yüklediğiniz resmi şarkılı slayt show olarak düzenliyor ve dikey formata uyarlıyor.