Blog

YouTube Shorts içerik üreticileri için hashtag ve algoritma tavsiyeleri

YouTube Shorts'a başlamak ve kendiniz veya markanız için bir Shorts içeriği oluşturmak mı istiyorsunuz?
Shorts, YouTube'da en hızlı büyüyen içerik türüdür ve şu anda uygulamada 50 milyardan fazla günlük görüntüleme sağlamaktadır. TikTok'un kalıbında inşa edilen Shorts, daha kısa, dikkat çekici kliplere yönelik artan eğilime eğiliyor ve marka bilinirliğini ve algısını artırmaya yönelik değerli bir yol olabilir.

İyi Shorts içeriği oluşturmak istiyorsanız, paylaştığımız bilgiler size yardımcı olacaktır. Bugün YouTube, Shorts İçerik Yöneticisi Todd Sherman ile yeni bir röportaj yayınladı. Sherman, hashtag'leri nasıl kullandıkları, ne sıklıkta paylaşım yapmanız gerektiği, Shorts algoritması gibi Shorts hakkında en sık sorulan sorulardan bazılarını yanıtlıyor.

Shorts algoritması

YouTube, içerik oluşturucuların yaratıcı süreçlerinde "algoritmayı değil kitleyi düşünmelerini" tavsiye ediyor.

"Örneğin, uzun formda insanlar çoğu zaman telefonlarından dokunarak ya da web'de tıklayarak hangi videoyu izleyeceklerini seçiyor ve bu seçim çok fazla etkileşim sağlayan bir şey. Kısa formda ise insanlar bir akışta geziniyor ve ilerledikçe bir şeyler keşfediyor. Bu önemli bir fark."

Farklılık, YouTube'un ana akışta olduğu gibi aynı açık kullanım göstergelerini kullanamayacağı anlamına geliyor, bu nedenle algoritma daha çok etkileşim unsurlarına odaklanırken, Shorts akışı da daha geniş erişimli, yani YouTube'un Shorts izleyicileriyle daha fazla içerik eşleştirmesi gerekiyor.

Shorts görüntülemeleri nasıl sayılır?

Sherman, Shorts görüntülemelerinin bir Short ekranda göründüğünde ölçülmediğini, daha çok gerçek izleyici ilgisiyle uyumlu olduğunu ve insanların sistemde oyun oynamaya çalışmasını engellemek için YouTube'un bu konudaki gerçek hesaplamalarını yayınlamadığını söylüyor.

Shorts boyunun uzatılması

Sherman, YouTube'un zaten uzun süreli video yayınlama seçenekleri olduğunu söulüyor. Bu nedenle Shorts şimdilik maksimum 60 saniye olarak kalacaktır.